Třinec a okolí čelili ve své novodobé historii mimořádné povodňové události v letech 1997 a 2002. Ovšem letos došlo k velké mimořádné události hned třikrát, a to během tří měsíců.
„Z tohoto si můžeme vyvodit, že se živelné katastrofy budou opakovat a že bezpečnost a krizová připravenost musí patřit mezi největší priority města,“ předeslala Věra Palkovská.
Město proto podle ní postupně stanovuje priority, kam investovat, aby tolik potřební dobrovolní hasiči měli lepší podmínky pro práci a aby jejich vybavení bylo funkční a vyvážené.
Už dříve vznikla komise pro krizovou připravenost. Jde o poradní orgán rady města, sestavený z odborníků, kteří spolupracují v oblasti Integrovaného záchranného systému. V čele stojí velitel třineckých hasičů Bohdan Sikora.
Cílem práce této komise je sestavit koncepci a opatření tak, aby v Třinci dobře fungovaly všechny jednotky dobrovolných hasičů. Aby měly patřičné vybavení a využily i všech možných dotačních titulů na nákupy nového vybavení.
„Podařilo se nám získat dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje na nákup nové cisternové automobilové stříkačky. Jedná se o dotaci ve výši dva miliony korun, která se přičítá ke čtyřem milionům korun od našeho generálního ředitelství. Novou stříkačku převezmou dobrovolní hasiči v Gutech příští rok,“ poukázal Bohdan Sikora s tím, že hasiči tak dostali maximální možnou částku od státu i kraje, jakou lze získat.
Budeme se bránit!
Bohdan Sikora zdůraznil, že všichni členové komise si uvědomují nutnost zlepšit zabezpečení Třince. „Proto navrhujeme nákup nových protipovodňových zábran. Oproti tradičním pytlům s pískem mají spoustu výhod. Jsou snadno skladovatelné, mají dlouhou životnost a nevyžadují údržbu. Navíc se s nimi velice dobře pracuje. Jsou efektivní, dají se použít okamžitě bez dlouhých příprav,“ poukázal Bohdan Sikora. S úsměvem dodal, že by tvůrce těchto zábran navrhl na Nobelovu cenu. Tak moc jsou prý užitečné.
„Zábrany jsou schopny zadržet až půlmetrovou vodu a odklonit ji žádoucím směrem. Umí kopírovat terén, jsou opravdu vynikající,“ upozornil.
Hasiči by rádi nakoupili i klasické pytle na písek, aby je případně mohli půjčovat občanům. Těm by chtěli připravit i jednoduchý návod, jak postupovat v případě povodní.
Další peníze by měly jít do dovybavení jednotek dobrovolných hasičů protipovodňovými prostředky. „Nikdy nebudeme schopni zabezpečit všechno při tak velké povodni, jako byla ta v září. Nelze postavit zábrany podél celé Olše. Ale můžeme zamezit zatopení mnoha domů,“ upozornil Bohdan Sikora.
Nákup protipovodňových prostředků za zhruba půl milionu korun tak schválili zastupitelé Třince na svém jednání v září.