Jablunkov rozjíždí stavbu centra pomoci

Dnes startuje jedna z nejnáročnějších investičních akcí nejvýchodnějšího města. Nové integrované výjezdové centrum pod jednou střechou v roce 2020 přivítá jablunkovské dobrovolné hasiče, strážníky i krajské záchranáře.

Poslední výjezd. V roce 2020 už zde bude moderní centrum. Foto: pm

Do stavby, která vyroste v místě staré hasičské zbrojnice, se právě pouští zhotovitelská firma. Již čtyři předchozí týdny však bylo v dosavadní hasičárně rušno. Hasiči tady pracovali na přípravě stavby – pryč musela okna, dřevěné obložení stropů, radiátory, železo a samozřejmě nábytek. „Poslední, co zbývá, je odmontovat vrata a přestěhovat je na naši novou dočasnou adresu, do garáží střední odborné školy,“ popsal dnešní práce velitel jednotky dobrovolných hasičů David Sadowski.

Lidé si tak budou muset zvyknout na to, že hasiči budou vyjíždět k zásahům odjinud. Přizpůsobit by tomu měli i parkování, dobráci budou využívat především Školní ulici, ze které vyjedou na hlavní jablunkovskou tepnu. „Mobil městské policie je napojený na naši výjezdovou technologii, takže v momentě, kdy vyjedeme k zásahu, strážníci už budou řídit dopravu,“ popisuje spolupráci dvou jablunkovských složek Sadowski.
Prvním srpnovým dnem si staveniště přebírá firma, která by téměř 43milionovou stavbu měla zvládnout za 580 dní. Nejdříve se stavbaři pustí do demolice a poté do samotné výstavby moderního zázemí pro hasiče, strážníky a záchranáře, kde nebude chybět ani zasedací místnost krizového štábu, který zajišťuje řešení mimořádných situací pro celou spádovou oblast Jablunkovska.

„Věřím, že se tato investice stane novou dominantou města, ale především důstojně poslouží těm, kteří ve chvílích nejtěžších neváhají přispěchat s pomocí. Jsem moc rád, že kraj nám s financováním projektu pomůže, protože z městského rozpočtu bychom si investici dovolit nemohli,“ uvedl starosta Jablunkova Jiří Hamrozi s tím, že dotace Moravskoslezského kraje činí přes 20 milionů, k nimž 4,5 miliony přispělo také ministerstvo vnitra. Zbytek, tedy 18 milionů, doplatí město.

Současné zázemí všech tří složek je už léta nevyhovující. Stará hasičárna zdaleka nevyhovovala jednotce s 200 zásahy ročně, městská policie sídlí ve vlhkém sklepě jablunkovské radnice a záchranáři využívají prostor mimo centrum města v lokalitě Žihla. Nová budova se tak stane moderním centrem splňujícím požadavky dnešní doby.

Další zprávy z regionu