Podle otužilců je nejlepší vyvarovat se extrémů a s otužováním začít postupně. Nejdříve doma ve sprše a teprve až poté k řece.
„Nejlepší je začít už na podzim a otužovat se pravidelně. Ideální je aspoň jednou týdně. Snažím se o to, i když mi to vždycky nevyjde,“ řekl mladý muž z Písku. Otužování se věnuje také jeho přítelkyně Anna. „Do řeky chodí častěji než já. Ale přemlouvat mě nemusí, pokud mi to vychází, jdeme do toho společně,“ dodal.
Většina otužilců pokračuje v koupání ve studené vodě i v zimních měsících. „I když mrzne, teplota vody zůstává nad nulou. Jakmile člověk překoná své zábrany a do ledové vody vleze, zmocní se ho pocit, že ten chlad se proměňuje na teplo,“ pokračoval Michalik.
Se svou přítelkyní se mimo jiné zúčastnil Tříkrálového ponoru v hrádecké lokalitě Belko, kde se v Olši koupaly více než čtyři desítky otužilců. „Jakmile člověk vyjde z vody, měl by si na chvíli zacvičit. Rozproudí krev a tím vyžene z těla tu zimu. Také je velice důležité pracovat s dechem,“ dodal Michalik.
Většina otužilců pokračuje v ponorech i v jarních měsících. K řekám a potokům se obvykle vracejí počátkem podzimu.