K chystané proměně sídliště se vyjádří i jeho obyvatelé

Měníme Mojskou – tak zní název projektu, do kterého se mohou aktivně zapojit občané Českého Těšína a zejména pak ti, kteří na sídlišti na okraji města poblíž přehrady bydlí.

Lidé ze sídliště by uvítali i navýšení počtu parkovacích míst. Foto: ba

Prostřednictvím několika dotazníkových šetření a pocitových map místní mají možnost obohatit projekt svými připomínkami, podněty a názory.

„Ze všeho nejdříve jsme se obrátili na odbornou firmu, aby vytvořila studii tohoto území plus geologický průzkum, abychom občanům mohli říct, co by kde mohlo vzniknout. Dotazníky budou výstupem pro nás i pro projektanty, aby i na základě názorů občanů sídliště posunuli do 21. století, protože Mojská je posledním nezrevitalizovaným sídlištěm v našem městě,“ sdělil místostarosta Českého Těšína Tomáš Pavelek.

Proměna sídliště by měla zahrnout mimo jiné zútulnění prostranství před obchodním domem COOP a modernizaci sportovišť pro děti i pro dospělé. „Místním vadí i vzrostlá zeleň v příměstském parku Hrabinka. Tyto pozemky nám v současné době nepatří, jejich majitelem jsou Lesy ČR. Chceme s nimi vstoupit do jednání, abychom lokalitu zatraktivnili a vytvořili v ní další parčík. Z jednání s představiteli samospráv vyplynulo, že některé stávající chodníky místní nevyužívají, a naopak se pohybují v místech, kde prozatím chodníky nejsou. Překvapil nás návrh občanů, že za parkovací stání by byli ochotní si zaplatit. V úvahu přichází i parkovací dům, v němž by si majitel bytu mohl koupit jedno parkovací místo, které by mu zůstalo napořád,“ předeslal místostarosta Českého Těšína.

Obyvatelé sídliště Mojská by uvítali mimo jiné zmodernizovaná sportoviště. „Na asfaltové ploše, která je ještě z dob komunismu, si děti nemohou hrát s míčem, nebo jezdit na kolečkových bruslích. Chybí zde sportovní vyžití pro všechny generace. Starší dcera se může projet na kolečkových bruslích až v areálu na Slovenské ulici. Míčové hry si děti mohou zahrát jedině na hřišti v křesťanském komunitním centru. Vedle hřiště u školky jsou jen dvě lavičky, takže rodiče si tam ani nemají kde sednout,“ kritizovala místní mladá žena.

Některé místní trápí také nedostatek parkovacích ploch. „Nová parkovací místa by rozhodně nebyla na škodu, protože po 16 hodině, když v létě přijedou lidé na koupaliště, už pomalu nezaparkujeme,“ postěžoval si mladý muž. Coby otec by si představoval lepší vyžití pro děti.

Podle Michala Sobka z marketingové společnosti, která dotazníkové šetření na sídlišti provádí, jsou mnozí místní se současnou podobou sídliště spokojení. „Vyplnění dotazníku zabere tři minuty, s mnohými lidmi se bavíme i deset minut. Zatímco celkovou dostupnost i zeleň místní hodnotí kladně, stav chodníků je pro mnohé z nich trnem v oku,“ poukázal Michal Sobek

Další zprávy z regionu