To vše způsobí, že kino bude hotové na konci února příštího roku. Hotovo přitom mělo být letos na podzim.
Rekonstrukce starších objektů s sebou nese téměř vždy riziko neočekávaných problémů. V případě kina Kosmos to platí několikanásobně. Proč se na ukryté závady nepřišlo dříve?
„Kino Kosmos je výjimečnou stavbou ze 60. let minulého století především díky svému unikátnímu tvaru střechy. Rozhodli jsme se tuto jedinečnost zachovat, a proto jsme zvolili cestu rekonstrukce. Z původní výkresové dokumentace však nebylo zachováno mnoho, navíc se ukazuje, že naši předkové stavitelé byli velmi vynalézaví. To znamená, že během prací narážíme na řadu nepředvídatelných technických problémů, které komplikují postup rekonstrukce a ovlivňují nejen termín dokončení, ale i rozpočet,” vysvětlila primátorka města Věra Palkovská.
Zároveň zdůraznila, že demolice celého objektu a výstavba nového kina nebyly nikdy ve hře. „Třinec je mladé město, svou historii si tvoříme sami. Byla by velká škoda přijít o tak výjimečný objekt, který je odkazem našich předků a tvoří důležitou kulturní spojku mezi našimi dvěma náměstími,“ dodala s tím, že tento přístup potvrdila i řada odborníků na architekturu a urbanistiku.
Dopředu stav nikdo zjistit nemohl
Součástí přípravy projektu rekonstrukce byla samozřejmě také diagnostika a sondáž, ovšem až postupné odstraňování jednotlivých částí objektu odhaluje, že je kino v daleko horším stavu, než projekt předpokládal.
„Například u vrstev střechy nebylo technicky možné přesně stanovit stav stávajícího věnce. Jeho sanace tak bude rozsáhlejší, bude se lokálně opravovat a konzervovat, aby se zastavila další degradace. I při demontáži lan se ukázalo, že průchodky nemají průměr uvedený v původní dostupné dokumentaci. Průchodky nejsou zvenčí ani zevnitř viditelné, bylo nutné provést odkrytí celkem 156 jejich kusů a zjistit skutečný stav. I proto byla pozastavena výroba lan v Itálii a opětovně zahájena až po zpracování nového technického řešení jejich uchycení,” vysvětluje vedoucí kanceláře vedení města třineckého magistrátu Patrik Žondor.
Stavba nově navržené skladby střešního souvrství je tak časově náročnější. Skládá se z postupného kladení jednotlivých vrstev včetně vytvoření vrchlíku, souběžně s demontáží stávajícího provizorního zastřešení. Až poté mohou začít navazující stavební práce.
Přidaly se další problémy
Krom problémů se střechou, lany a nosnou konstrukcí čelí kino i problémům se vzduchotechnikou. Původní plán počítal s výměnou obou hlavních jednotek a sestav vzduchotechniky s tím, že její rozvody zůstanou zachovány. Bohužel přišlo další překvapení. Potrubí je poškozené a nachází se v něm vestavby – pravděpodobně staré tlumiče hluku, které musí být odstraněny. Proto je třeba ho vyměnit.
„Toto nemohl projektant předpokládat, původní projektová dokumentace vzduchotechniky totiž není dochována,“ pokračoval Patrik Žondor. Při demontáži potrubí pracovníci také odkryli stropní konstrukci, která byla v tak špatném stavu, že statik nařídil sanaci.
Po odstranění stávajících podlahových krytin se také ukázalo, že podkladní beton vykazuje značné nerovnosti. Z tohoto důvodu je nutno provést vyrovnání podlah ve větším rozsahu, než je uvedeno v projektové dokumentaci, a doplnit hydroizolaci.
Peníze navíc
„Rekonstrukce kina měla být původně hotová koncem září letošního roku. Původní cena díla dle smlouvy přesáhla 77 milionů korun, navýšena byla na částku více než 88 milionů korun. Částky jsou uvedeny bez DPH,“ vyčíslil Patrik Žondor.