Moravskoslezský kraj nabízí tato bezpečnostní zařízení starším lidem zcela zdarma. Hlásiče a detektory prozatím stály krajskou pokladnu osm a půl milionu korun.
„Starší lidé patří do nejzranitelnější skupiny obyvatel kraje. Zvláště ti, kteří žijí sami. Stačí trocha jejich nepozornosti nebo neobratnosti a může dojít k velkému neštěstí. Naše detektory a hlásiče chrání před požárem nebo nebezpečným oxidem uhelnatým, který je životu nebezpečný i tím, že jeho únik nelze jednoduše rozpoznat. Je bezbarvý a bez jakéhokoli zápachu. Určitě doporučuji starším lidem, aby si hlásiče doma umístili. Získat je mohou v jednom z krajských Senior Pointů,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že minulý rok kraj pořídil dalších 930 hlásičů požáru a 680 detektorů oxidu uhelnatého. Tato čidla vyšla na 1,7 milionu korun.
Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého kraj k seniorům dostane prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje seniorská kontaktní místa Senior Pointy i v Třinci, Českém Těšíně a Jablunkově.
„Čidla rozdává nejen kraj, ale i obce v regionu, lidé si je také mohou pořizovat na vlastní náklady. V roce 2020 díky hlásičům vyrazili moravskoslezští hasiči k celkem 133 případům, předloni evidujeme 87 výjezdů na základě údajů z čidel. Od začátku loňského roku máme hlášeno 83 výjezdů, které reagovaly na signál z hlásičů či detektorů a díky kterým se podařilo zabránit možná fatálním neštěstím. Pro nás je to signál, že náš projekt rozhodně má smysl,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.