Krátí se dny, lidé by si měli pořídit reflexní prvky

Policisté včera vyrazili do terénu. Tašky měli plné reflexních prvků. Rozdávali je lidem a připomínali, jak je důležité být na cestě vidět. Právě v tuto roční dobu začíná být toto téma aktuální.

Lidé přijali reflexní prvky často s nadšením. Foto: PČR

Je tady období, ve kterém se v silničním provozu bude častěji vyskytovat snížená viditelnost. Pozdní rozednívání či brzké stmívání, ale také povětrnostní vlivy – mlha, hustý déšť nebo sněžení, souvisí se zhoršenou viditelností.  Policisté proto včera uspořádali tradiční preventivní akci na několika místech regionu.

„Preventisté spolu s kolegy z dopravní služby připomínali přímo v terénu chodcům vhodnost užití reflexních prvků, a to i v obcích,“ podotkl policejní mluvčí Lukáš Kendzior. Připomenul zároveň, že podle zákona je povinen chodec, který kráčí mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici  v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu. Ty musí být umístěny tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Policisté vzkazují: může být tma, ale vy musíte být vidět! Foto: PČR

Chodci, stejně jako cyklisté, patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, ve kterém je důležité nejen vidět, ale také být viděn neboli nebýt neviditelný. „Důležitost užití reflexních prvků v silničním provozu je zřejmá, neboť chodec je s nimi vidět až na vzdálenost 200 metrů. Naproti tomu v tmavém oblečení se tato viditelnost snižuje až na desetkrát menší vzdálenost,“ upozornil Lukáš Kendzior.

Další zprávy z regionu