Lidé kritizují, vadí jim psí loučka i hřiště

Plánovaná regenerace sídliště nad Hradčany potěšila většinu tamních obyvatel. Jsou ale i tací, kterým některé prvky vadí. Trnem v oku je především psí loučka. Lidé se bojí nejen zvýšeného hluku, ale i exkrementů a zápachu.

Psí loučka bude ohraničená. Součástí budou odpadkové koše i sáčky na exkrementy. Foto: studie města

„Nechápu, koho tohle mohlo napadnout. Uprostřed sídliště vytvořit prostor, kterému se nebojím říkat psí záchody. Je to nehorázné,“ říká naštvaně tamní obyvatel Ladislav Kunz. Je přesvědčený, že psí loučka mohla vzniknout v nedalekém lesoparku. Pod okny podle něj nemá co dělat.

Psí výkaly pod okny
K regeneraci veřejného prostranství nad Hradčany se před několika lety konala na místě veřejná debata s občany. Tehdy tam lidé o psí loučku projevili zájem. Podle mnohých to je nejlepší řešení, protože se pejsci nebudou prohánět například po dětských hřištích.
„Já jsem to setkání bohužel nestihl. Potom byl dlouho klid a nikdo nevěděl, jestli se s pracemi začne, nebo ne. Domovní důvěrníci nevěděli vůbec nic. A najednou je tady projekt, plán a už se bude stavět,“ říká rozhořčeně Kunz.

Kritizuje i to, že loučka vzniká před vchody domů, v nichž lidé psy nemají. „Vy byste chtěla, aby vám něco takového vzniklo pod okny? Vždyť to tam bude páchnout. Pochybuju, že po svých psech všichni uklidí,“ zdůraznil muž. Dodal, že zprvu zvažoval sepsat petici, nakonec si to ale rozmyslel. Říká ale, že až bude loučka hotová, plánuje občanskou neposlušnost.

Loučka i s řádem
Zatímco jedněm místo pro psy vadí, jiní jsou nadšení. „Já psa nemám, ale mám děti a rozhodně uvítám, když budou pejsci na jiném místě než na hřištích. Podle mě je to super nápad,“ podotkla mladá maminka.

Podle mluvčího magistrátu Stanislava Cieslara bude mít loučka svůj platný provozní řád. „Lidé budou mít k dispozici i hygienické prostředky, tedy sáčky,“ řekl a připomněl, že veškeré informace o chystané regeneraci za 50 milionů korun byly zveřejněny na webu města Třince, v chytré aplikaci a na sociálních sítích. Součástí byla i vizualizace.

Prostor pro pejskaře vznikne mezi bloky 3 a 4. „Půjde o prostor ohraničený nízkým plotem, před kterým bude vysazený habr. Součástí budou prvky pro agility, čili různé překážky, především pro menší pejsky,“ pokračoval mluvčí. Podle něj jsou psí loučky součástí mnoha moderních měst. Vytvářejí prostor pro setkávání a podporují komunitní život.

„Zmínit můžeme psí loučky v několika částech Ostravy. Všechny prostory jsou absolutně bezproblémové a velice oblíbené,“ argumentoval Stanislav Cieslar.

Všem se zavděčit nejde
Vedení města mrzí, že poté, kdy se město rozhodlo vyčlenit vysokou částku peněz z rozpočtu na tak prospěšnou věc, která udělá město krásnějším, se ozývají lidé, kteří nechtějí dětské hřiště, protože jim bude vadit dětský křik. Nechtějí workoutové hřiště, protože budou slyšet cvičící lidi, a další pak zase nechtějí jasně vymezený prostor pro pejsky.

„Věříme, že po skončení regenerace a získaných zkušenostech následného využívání budou občané spokojeni a že se všem v této části sídliště bude žít lépe, což je i cílem této největší investiční akce města v roce 2025,“ doplnila primátorka Třince Věra Palkovská.

Další zprávy z regionu