Lidé v karanténě mohou volit až ve Frýdku-Místku

Obyvatelé našeho regionu, kteří jsou v karanténě, ale přesto chtějí jít ke krajským volbám, musí podniknout cestu do Frýdku-Místku či Karviné. Vzniknou tam drive-in volební stanoviště. Volby se pro ně konají už ve středu 30. září!

Lidé v karanténě do volebních místností vstupovat nesmí. Mohou si ale autem zajet na drive-in volební stanoviště. Ilustrační foto: mr

Krajský úřad Moravskoslezského kraje určil místa pro lidi, kteří chtějí volit nové krajské zastupitele, ale jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo v izolaci. Takzvaná drive-in volební stanoviště zajišťuje ze zákona krajský úřad společně s Armádou ČR. Na území bývalého okresu Frýdek-Místek, do kterého spadá i náš region, bude toto místo v areálu frýdecké nemocnice. Lidé z Českotěšínska zase zamíří do Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

V drive-in volebním stanovišti budou hlasovat pouze lidé v karanténě nebo v izolaci a výhradně z motorového vozidla, a to ve středu 30. září od 7 do 15 hodin.

„Vytipované lokality prověřili dopravní policisté, armáda a další bezpečnostní složky. Při jejich výběru dbal krajský úřad na dostupnost, dopravní obslužnost s ohledem na zachování plynulosti provozu a také na respektování soukromí pro voliče, kteří je hodlají využít,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě Tomáš Kotyza. Dodal, že hlasování na těchto stanovištích zajistí komise složené ze zapisovatele z řad zaměstnanců kraje a tří příslušníků armády.

„Občané, kteří z vážných důvodů nebudou moci využít hlasování ani na drive-inu, mohou nejpozději do večera 1. října telefonicky požádat o možnost volit do zvláštní přenosné volební schránky z domova,“ upozornil Tomáš Kotyza s tím, že zúčastnit se voleb budou moci také klienti pobytových zařízení, která byla kvůli onemocnění covid-19 uzavřena. „Ve spolupráci se správci těchto zařízení, mohou to být domovy pro seniory, domovy s pečovatelskou službou a další, jim bude zajištěna možnost hlasovat přímo v tomto zařízení,“ upřesnil ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Sčítat hlasy voličů z drive-inu, pobytových zařízení a odevzdané do přenosné volební schránky bude po uzavření volebních místností v sobotu 3. října sčítací komise krajského úřadu.

Další zprávy z regionu