Limit: Na most může 20 lidí

Most přes řeku Lomnou v jablunkovské části Bělá výrazně poznamenal zub času. Přestože už je ve špatném technickém stavu, pěším a cyklistům bude sloužit dál. Nově má však nosnost 20 osob, na což upozorňuje dopravní značka.

Most má nově omezenou nosnost. Foto: ba

Kdysi po mostě projížděla osobní auta, která jela z Bělé na Mariánské náměstí či opačným směrem. V posledních letech už most přes řeku Lomnou využívali jedině chodci a cyklisté.

„Statik nás ujistil, že most prozatím ještě není v havarijním stavu, kdy by bylo nutné ho zavřít. Vypočítal, že most snese maximální zatížení 400 kilogramů na metr čtvereční. To znamená, že by na něm mohlo stát třeba kolem dvou set lidí, což je stejně nereálné. Z bezpečnostního hlediska se nově na mostě ve stejnou dobu může pohybovat dvacet lidí, na což upozorňují i dopravní značky,“ vysvětlil starosta Jablunkova Jiří Hamrozi. Zdůraznil, že tento limit bude platit i v případě, kdy konstrukci mostu zatíží silná vrstva sněhu.

Snížení kapacity mostu, který je podle názorů expertů neopravitelný, je pouze dočasným řešením. Nový most by vyšel zhruba na necelých deset milionů korun. „Máme schválenou podporu z Moravskoslezského kraje ve výši půldruhého milionu korun. Naše spoluúčast by byla poměrně vysoká, tudíž jsme se rozhodli, že se na tento projekt pokusíme získat dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Pokud bychom uspěli, z vlastního rozpočtu bychom pokryli asi pět procent celkových nákladů, tedy kolem 400 tisíc korun,“ poukázal Jiří Hamrozi.

Další zprávy z regionu