Maturanti se mohou v pondělí vrátit zpátky do lavic

Maturantům se otvírají opět třídy. Školy je za přísných podmínek uvítají v pondělí 11. května. Své studenty zve do lavic i Střední odborná škola Třineckých železáren. Čekají je nepovinné konzultace.

Do lavic se v pondělí vrátí i studenti Střední odborné školy Třineckých železáren. Foto: škola

Roušky, rukavice i dezinfekci obdržely školy, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Středoškoláci, kteří navštěvují poslední ročník studia, se do školy vrátí 11. května. V ten den také začnou fungovat střediska volného času, základní umělecké školy nebo jazykové školy. Vše podle hygienických pokynů ministerstva školství.

„Příprava na maturity a závěrečné zkoušky je pro středoškoláky vždy náročná. Díky vládním opatřením mají letos studenti situaci ještě složitější. Proto si myslím, že nástup zpátky do škol uvítají. Bude samozřejmě nutné, aby se výuka a provoz ve školách řídil podle manuálu, které vydalo ministerstvo školství. Proto jsme do našich 159 příspěvkových organizací v regionu rozdělili sto tisíc roušek, čtyřicet tisíc ochranných jednorázových rukavic a 4530 litrů dezinfekce,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a dodal, že kromě závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se do školních lavic budou moci 11. května vrátit také žáci 9. tříd základních škol, kteří se budou chtít připravovat na přijímací zkoušky na střední školy.

Studenty v pondělí přivítá i Střední odborná škola Třineckých železáren. „Neotvíráme celou školu, ale pouze učebny, které máme v našem domově mládeže. Nepůjde o běžnou výuku, ale konzultace, které budou nepovinné. Týkají se nejen maturantů, ale i studentů třetích ročníků učebních oborů, které čekají závěrečné zkoušky,“ vysvětlil ředitel školy Aleš Adamus. K dispozici má škola více učeben, aby v nich mohlo být maximálně pět studentů. „Pro konzultace je to ideální počet. Sám jsem zvědavý, jaký bude ze strany studentů zájem,“ pokrčil rameny ředitel s tím, že tento týden by se měl dozvědět i termín maturitních zkoušek.

Zájemci se 11. května také budou moci vrátit k výuce na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou. Obnovena bude také činnost středisek volného času, prezenční výuka na školách při dětských domovech, výchovných a diagnostických ústavech a školách při zdravotnických zařízeních. Začnou fungovat školská poradenská zařízení. Výuka bude probíhat ve skupinkách maximálně 15 osob. Blíží se také obnovení výuky na prvních stupních základních škol.

Další zprávy z regionu