Příspěvek je ve výši 500 korun za vykastrovanou kočku a 300 korun za kocoura.
„Toulavých, opuštěných či divokých koček je tady skutečně obrovské množství. Město s touto situací musí něco dělat, vždyť každoročně dává desetitisíce korun na jejich péči. Zamezíme tak dalšímu nekontrolovatelnému rozmnožování a utrpení zvířat. Často žijí v otřesných podmínkách, jsou podvyživené a mají i různé nemoci a parazity, které mohou přenášet nejen na další kočky, ale třeba i na psy,“ vysvětlila vedoucí oddělení ekologie krajiny odboru životního prostředí a zemědělství Gabriela Fojciková.
Sama má zkušenosti s tím, jak se někteří lidé chovají k nechtěným mláďatům. „Lidé před nedávnem našli třeba v lese krabici s třítýdenními koťátky. Byl na ně žalostný pohled. Kolegyně zase na vlastní oči viděla, jak kdosi vyhodil oknem z jedoucího auta malou kočičku. Je hrozné, jak se někteří lidé ke zvířatům chovají, proto se snažíme, aby koťat přišlo na svět co možná nejméně,“ pokračovala Gabriela Fojciková.
Rada města Třince sáhla k podpoře kastrace koček poprvé. Slibuje si od toho, že majitelé své kočky i kocoury nechají vykastrovat a s příspěvkem města zaplatí přibližně polovinu částky, kterou u veterináře nechají. Veškeré podrobnosti a postup žádostí najdou zájemci na webu města.