Mobilní týmy hasičů odebírají vzorky na covid-19

Poprvé do akce vyrazily na začátku týdne tři mobilní odběrové týmy Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Především mezi občany a také ve vybraných sociálních zařízeních na území kraje začaly od pondělí odnímat vzorky na covid-19.

Mobilní hasičský tým v akci. Foto: HZS MSK

Odběrové týmy se podle mluvčího hasičů Petra Kůdely zaměřují na odběry vzorků od „významného kontaktu“, tedy osoby, s níž se dostával člověk již pozitivní na covid-19 do bližšího kontaktu. „Hasiči odeberou vzorky u potenciálního pozitivního člověka u něj doma a odevzdají je po návratu do Ostravy. Odběr cestou mobilních týmů je určený zejména pro občany, kteří nejsou schopni podstoupit odběr ve stálých odběrových místech,“ upřesnil Kůdela.

Každý tým, který tvoří kvalifikovaný zdravotník z řad profesionálních hasičů a řidič hasičského vozidla, dokáže denně odebrat na základě požadavků Krajské hygienické stanice v Ostravě přibližně 30 vzorků a předat Zdravotnímu ústavu v Ostravě. Pracovat budou celý týden vždy od 8 do 20 hodin včetně víkendů.

„V pondělí hasiči například odnímali vzorky na Frýdecko-Místecku, Bruntálsku a Novojičínsku, a to především v domácnostech. Jediným sociálním zařízením bylo integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku, kde hasiči odebrali dvě desítky vzorků od klientů i pracovníků,“ uzavřel mluvčí hasičů.

Další zprávy z regionu