Na Sosně vyrostlo z ruiny supermoderní dialyzační středisko

Z polorozpadlého domu, kde se scházely pochybné existence, je zdravotní centrum. Za zhruba 120 milionů korun vznikla nejmodernější dialýza v Česku, která patří k absolutní špičce i v rámci západní Evropy.

Při slavnostním otevření střediska si lidé prohlíželi moderní vybavení, pohodlná křesla i přístroje. Foto: mr

Nové dialyzační středisko vzniklo na základech zbourané ubytovny v Habrové ulici uprostřed sídliště.

„Naše původní středisko fungovalo v Nemocnici Podlesí 33 let. Kapacitně i technologicky jsme se chtěli, i museli, posunout, a proto jsme společně s vedením nemocnice hledali možný nový prostor nebo parcelu. A tu jsme našli tady,“ popsal ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek. Dodal, že úzká spolupráce firmy s oběma třineckými nemocnicemi bude i nadále pokračovat.

Slova chvály připojila primátorka Třince Věra Palkovská. „Moc mě těší, že naše město je díky novému centru zase o kousek hezčí. Ještě důležitější je ale samozřejmě dostupnost kvalitní zdravotnické péče a fakt, že ji zde pacienti najdou v té nejmodernější podobě,“ zdůraznila primátorka.

V prvním patře budovy je nový moderní dialyzační sál se třemi sesterskými stanovišti a dvěma izolačními sálky. Jedna z izolací má i díky poučení z dob covidu důmyslně vyřešený vjezd přímo z ulice. Celková kapacita dialýzy se z původních 12 lůžek zvýšila na 22 dialyzačních křesel. Vedle dialyzačního sálu je nefrologická ambulance a kompletní zázemí pro pacienty. Ve druhém patře je pak zázemí pro zdravotníky a suterén je vyhrazený pro veškeré technologie a skladovací prostory.

„Díky zdvojnásobení kapacity odpadne pacientům i zdravotníkům riziko ne příliš komfortní večerní směny v případě zvýšení počtu pacientů. Nová poloha střediska nás přibližuje našim pacientům, z nichž někteří bydlí v okolí. Naším sousedem bude také Domov seniorů Sosna. Benefitem jsou bezesporu mnohem modernější a komfortnější prostory s větší podlahovou plochou, kdy jsme si mohli například dovolit rozšířit vybavení o ultrazvuk. Budeme mít k dispozici také prostory pro zácvik pacientů na aplikaci domácí peritoneální dialýzy a domácí hemodialýzy,“ upozornil primář Roman Kantor s tím, že důležitá je pro zdravotníky i spolupráce s místními firmami, které zajišťují domácí péči.

Dialyzační středisko má v současnosti 79 pacientů spolu s dialyzačním střediskem v Českém Těšíně. Po otevření nového provozu v Třinci se část pacientů, díky rozšířené kapacitě, vrátí zpět na třineckou dialýzu. Nezbytnou součástí péče je nefrologická ambulance, která se stará o pacienty s onemocněním ledvin.

Na otevření centra přišla i jedna z pacientek, 49letá Beata Šenkyřík Reli. S ledvinami se léčí už 27 let. Využívá sice domácí dialýzu, do centra ale bude docházet.

„Nová budova je úžasná. Vyhovují mi pohodlná lehátka i fakt, že každý pacient má svou televizi. Klimatizace je moderní a nefouká přímo na člověka. To je důležité, vždyť jedna dialýza trvá několik hodin,“ řekla.

Další zprávy z regionu