Zájem na vybudování druhého krematoria projevil krizový štáb Moravskoslezského kraje během covidové pandemie, kdy ostravské krematorium nezvládalo nápor, a zemřelé bylo nutné k žehu dopravit do Hustopečí a do Brna.
„Jsme přesvědčeni o tom, že v Moravskoslezském kraji by mělo jedno krematorium vzniknout. Jedná se o přípravu na nenadálé krizové události. Ve hře je buď Novojičínsko, nebo Třinecko,“ podotkl náměstek Radek Kaňa.
Zdůraznil ale, že v tuto chvíli neexistuje žádný návrh. Vše je podle něj prozatím ve formě úvah. „Necháme si nejprve vypracovat podrobnou analýzu a budeme zjišťovat i možnost financování projektu. Zatím nejsme ještě ani na startovací čáře a vůbec nikde není psáno ani to, že zařízení vyroste v Třinci či jeho okolí,“ snažil se vyvrátit fámy Radek Kaňa.
Jiného mínění ale byli někteří zastupitelé. „Vypadá to účelově jako byznys plán, že zde budou probíhat kremace i lidí ze Slovenska nebo Polska,“ řekl například zastupitel Marian Plucnar.
Podobně zareagovali i další zastupitelé, kteří nabyli dojmu, že už je rozhodnuto nejen o místě, kde má zařízení vyrůst, ale i o tom, kdo jej bude provozovat. „Ty šumy o krematoriu už začaly. Proč se nemůžeme bavit na rovinu a říct si, že věci jsou dané,“ otázal se zastupitel Radim Turek. Další kolegové zase poukázali, že ostravské krematorium je dostačující a výstavba nového tudíž zbytečná.
Slova opozice ostře odmítla primátorka Věra Palkovská. „Jde pouze o reakci na krizovou situaci. Až bude na světě studie proveditelnosti, budeme jednat dále. Poslední slovo bude mít naše zastupitelstvo,“ ohradila se primátorka s tím, že tato investice je běh na dlouhou trať a může trvat několik let, než přijde nějaké rozhodnutí.
Pokračovala, že Třinec v žádném případě nebude nositelem projektu. Tím musí být soukromý subjekt, který bude mít podporu kraje a ministerstva vnitra. Primátorka vysvětlila, že náměstka Kaňu pozvala na zastupitelstvo proto, aby právě zabránila šíření různých šumů. „Vyrojilo se jich už dost,“ dodala.