Narozeninová sbírka pomůže Elince i dalším lidem

Nový přístroj EEG Biofeedback pořídila neziskovka KaPA z Třince. Je určený pro trénink mozku lidí a dokáže pomoci i těm, kteří trpí duševní poruchou, mají deprese nebo třeba poruchy spánku.

Ilustrační foto: th

Na začátku celého příběhu byla malá holčička Elinka a její maminka, která třineckou neziskovku oslovila s prosbou o pomoc. Pak do příběhu vstoupil jeden dobrý nápad a ochotní lidé, kteří na nákladný přístroj darovali peníze. Výsledkem je, že už od září bude pomáhat dětem i dospělým léčit jejich neduhy.

„Ale po pořádku. Elinka je desetileté děvče. Na první pohled je to zdravé a krásné dítě, které ale trpí poruchou autistického spektra i ADHD. S maminkou jezdila na tréninky s přístrojem EEG Biofeedback až do Nového Jičína, protože nikde jinde poblíž není. Bylo to pro ně ale dost vyčerpávající po stránce finanční, ale i časové. Proto mě maminka oslovila, zda bychom si přístroj nepořídili. Jeho cena však není zrovna nízká,“ začala líčit ředitelka neziskovky KaPA Aneta Nogawczyková.

Na zakoupení přístroje proto následně vypsala veřejnou sbírku. Jenže na ni nebyla vhodná doba. Začala totiž válka na Ukrajině a lidé se snažili svou pomoc směřovat spíše tam. Pak ale přišel s nevšední nabídkou třinecký manažer Radek Olszar. Slavil kulaté narozeniny a napadlo jej, že od svých hostů nebude chtít žádné dárky, ale peníze, kterými podpoří prospěšnou věc. A vybral si projekt organizace KaPA. „Bylo to neuvěřitelné. Díky němu se nám podařilo vybrat celou částku, a to 310 tisíc korun. Mohli jsme tedy přístroj zakoupit. Nyní připravujeme terapeutickou místnost, abychom lidem nabídli příjemné prostředí pro terapie. Už máme i speciální křeslo. Od září pak spustíme tréninky nejen pro Elinku, ale i pro další klienty,“ je nadšená ředitelka. Děkuje tímto nejen Radku Olszarovi, ale i všem ochotným dárcům.

Přístroj EEG Biofeedback vyžaduje odborný přístup. Aneta Nogawczyková si proto musela udělat speciální kurzy. „Má nesporné účinky. Například právě Elinka byla ještě donedávna na úrovni daleko menšího dítěte. Nekomunikovala, neudržela oční kontakt. Po trénincích nastala obrovská změna. Kdybych to neviděla na vlastní oči, nevěřila bych,“ zdůraznila Aneta Nogawczyková. Přístroj pomůže i dětem s ADHD nebo mimo jiné zjistí školní zralost předškoláků. U dospělých může zlepšit psychickou kondici, mentální funkce i paměť. „Zpočátku můžeme tréninky dokonce nabízet zdarma. Aby byly účinné, je třeba docházet na více sezení. Člověk musí být odpočinutý a klidný. Proto zvažuji, že tréninky budeme nabízet i o víkendu,“ doplnila Aneta Nogawczyková.

Maminka Elinky, Nicolette Sumegová, je za pořízení přístroje neskonale vděčná a připojuje se k díkům. „Ani nemohu vypovědět, jak moc nám pomáhá. Dcera potřebuje trénovat dvakrát do týdne, aby byl efekt co největší. Já ale normálně pracuji, a navíc mám ještě jedno dítě. Nebylo v mých silách dojíždět do Nového Jičína vícekrát než jednou týdně. Takto jej budeme mít v Třinci daleko dostupnější,“ potvrdila Nicolette Sumegová.

Dodala, že Elinka díky tréninkům začala mluvit v rozvinutých větách, je komunikativnější, a dokonce se už dokáže třeba naučit básničku, což dříve nesvedla. „Za touto metodou si nesmírně stojím, protože vidím na vlastní oči obrovské pokroky. Víte, smířit se s postižením vlastního dítěte je téměř nemožné. Proto jsme všemožně hledali způsob, jak dceři pomoct. Já vím, že ji tréninkk neuzdraví, ale hodně jí pomůže, aby měla co možná nejlepší a nejkvalitnější život,“ uzavřela.

Další zprávy z regionu