Vedení třineckého magistrátu o nebezpečí ví. Má ale svázané ruce, pozemky totiž patří Lesům České republiky. „Stačí, když fouká silný vítr, a už to tam padá. A poslední dobou jsme tam opravu často,“ potvrdil velitel třineckých hasičů Bohdan Sikora.
Primátorka Třince Věra Palkovská při plánování dopravních staveb ve městě iniciovala schůzku s Lesy České republiky. „Stromy tam jsou ve velice špatném stavu a rozhodně s tím musíme něco udělat. Zároveň je ale třeba kácení sladit s dalšími stavbami, protože rozhodně kvůli němu dojde k omezení dopravy. Nakonec se nám podařilo domluvit termíny tak, aby v době kácení nevedla po Nádražní žádná z objízdných tras,“ nastínila primátorka.
Podle ní stromy drží pohromadě svah, chrání jej proti erozi. Zároveň slouží jako zelená clona a podílí se na ochraně ovzduší. Nelze je proto všechny vykácet.
Její slova potvrdila i tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „V současné době ve spolupráci s odborem životního prostředí třineckého magistrátu vyhledáváme a vyznačujeme poškozené stromy,“ potvrdila mluvčí. Pokračovala, že státní podnik provede takzvaný ozdravný prořez. Zdravotní výběr poškozených stromů provede do konce března. „Nebude to záležitost rozhodně jednoduchá z mnoha důvodů, mimo jiné je tam špatná přístupnost lokality pro lesní techniku, blízkost frekventované komunikace, a je tedy nutnost částečného omezení provozu na ní,“ poukázala Jouklová. Podle ní padají převážně jasany, které jsou napadeny houbou Chalara Fraxinea.
Předpokládá, že těžba potrvá několik dní, kolik jich bude, nyní nikdo říct nedokáže s ohledem na špatnou přístupnost. „Pokácené stromy ponecháme na místě, výsadbu neplánujeme, jelikož v porostu jsou již mladé semenáčky, které postupně nahradí odtěžené stromy,“ uzavřela mluvčí.