Nebrání se teplovodu

Vedení Českého Těšína chce koncepčně začít řešit energetickou situaci ve městě. A to od velkých projektů typu teplovodu z Třince až po ty menší, jakými jsou vrty či solární panely.

Ilustrační foto: tm

Místostarosta Jan Pekař má v hlavě oživení myšlenky teplovodu z Třince. „Jedná se ovšem o veliký projekt, do kterého bychom šli pouze v případě, že by byla možnost získat dotační peníze. Pokud by vše vyšlo, bylo by to to nejlepší, co může být. Zbytkové teplo je teplem budoucnosti,“ zdůraznil.

Dle jeho slov chce Český Těšín jít naproti i dalším projektům, konkrétně na principu komunitní energetiky. „Potřebná směrnice je již v Bruselu. Jakmile nabyde platnosti, bude jednoduché energii někde vyrobit a na jiném místě využít bez transakčního zapojení velkých dodavatelů energií,“ pokračoval Pekař. Jako příklad uvedl solární panely na školní budově. „Největší výrobu energie bude budova mít v létě, kdy škola nefunguje. Proto bychom energii přesouvali na potřebná místa,“ nastínil.

Další projekt je spíše futuristický. Jedná se o zkušební geovrt na poddolovaném území. „Tepelný výměník by pak mohl být v hloubce tři až čtyři kilometry v zemi. Český Těšín má dobrou podzemní termiku, máme dobré rozvody sítí. Jedná se sice o experimentální projekt, na který by však ministerstvo financí mělo mít peníze. Rádi bychom byli u toho,“ uzavřel Pekař.

Další zprávy z regionu