Problémem se tak začal zabývat třinecký magistrát, který ve spolupráci s Ostravskou univerzitou vidí řešení, byť je zatím na míle daleko.
„Na území Třinecka a Jablunkovska, kde žije zhruba 80 tisíc obyvatel, poskytuje své služby padesát stomatologů. Podle dostupných informací je plná třetina z nich ve věku nad 61 let a téměř polovina z nich má více než 51 let. Naopak mladých zubařů je velmi málo. Navíc jsou mezi nimi i takoví, kteří upřednostňují výkony nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, a další zase nové pacienty nepřijímají,“ zhodnotila primátorka Třince Věra Palkovská.
Upozornila, že do pěti let bude nedostatek stomatologů velmi dramatický. Občané se už nyní na ni obracejí s tím, že jejich zubař odešel do důchodu a není za něj náhrada. Ve spolupráci s Ostravskou univerzitou nyní usiluje o zahájení studijního programu Zubní lékařství. První studenti snad budou moci studovat od září tohoto roku.
Město pak může nabídnout mladým zubařům různé pobídky, například sponzorství studia za předpokladu budoucí působnosti v Třinci nebo ekonomické úlevy.
Akreditační proces, který umožní zahájení nového studijního programu, ale není vůbec jednoduchý. „Musí projít několika koly, celý ten proces končí na ministerstvu zdravotnictví, v České stomatologické komoře a nakonec u Národního akreditačního úřadu. Věřím ale, že se nám podaří vše dotáhnout a v srpnu vyhlásíme přijímačky pro budoucí studenty,“ řekl děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.