Nemocnice Podlesí rekonstruovala, přesto ochránila chráněné ptáky

Nemocnice Podlesí v Třinci zahájila tento týden další etapu stavebních prací. Termín přitom posunula, aby vyšla vstříc neobvyklým obyvatelům zařízení. ohroženým rorýsům.

Rorýsi létají kolem nemocnice a dělají radost zdravotníkům i pacientům. Foto: archiv nemocnice

Ačkoliv se s rekonstrukcí fasády polikliniky (budova A) začalo již v červnu, mohli stavební dělníci postavit lešení ve čtvrtém patře budovy teprve nyní. A to s ohledem na zákonem chráněné rorýse, hnízdící ve větracích otvorech pod střechou nemocnice. Opeřencům se přizpůsobil nejen časový harmonogram stavebních prací, ale dokonce i některé stavební prvky.

Rorýs obecný, který patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů, dělá zdravotníkům a pacientům Nemocnice Podlesí v Třinci společnost od nepaměti. „Uhnízdili se pod střechou v otvorech pro odvětrávání. Zřejmě vyklovali lamely od odvětrávacích mřížek a dostali se do prostoru uvnitř. Sídlí u nás desítky ptáků, které už bereme jako neodmyslitelnou součást nemocnice a na jaře je vyhlížíme, kdy přiletí z teplých krajů,“ popisuje s úsměvem na tváři vedoucí provozně technického oddělení Nemocnice Podlesí Rostislav Franek. Současně přiznává, že když se před lety rodil projekt komplexní obnovy a modernizace budov nemocnice v celkové hodnotě převyšující 30 milionů korun, ještě si neuvědomoval, nakolik přítomnost vzácného rorýse stavební práce ovlivní.

„Pokud by u nás rorýsi nehnízdili, byla by budova A polikliniky zateplena do konce července. Abychom ptáky nerušili při hnízdění, museli jsme stavební práce do 10. srpna přerušit. Proto se lešení v horních patrech mohlo postavit až tento týden,“ vysvětluje Rostislav Franek s tím, že rekonstrukce budovy polikliniky, která zahrnuje jak výměnu oken, tak novou fasádu, bude ukončena letos na podzim.

Výskyt chráněného rorýse ovlivnil nejen časový harmonogram prací, ale jeho potřebám se musely přizpůsobit i některé stavební prvky. Odvětrávací otvory ve fasádě nemocniční budovy sice zůstávají, ale dle pokynů ornitologů už nebudou vybaveny mřížkou, aby se zde rorýsi mohli opět pohodlně uhnízdit. Pro rorýse je totiž typická pevná vazba na hnízdiště. Kde jednou úspěšně vyhnízdí, tam se opakovaně vrací. Pokud o hnízdní dutinu přijde, trvá mu jeden i více roků, než si najde nové. „Plasty okolo každého větracího otvoru musíme navíc mechanicky zdrsnit tak, aby se ptákům dobře přistávalo,“ doplnil Franek.

Nemocnice Podlesí v Třinci je členem skupiny Agel.

 

Další zprávy z regionu