Nemocnice Třinec má novinku v léčbě rakoviny

Pacientky se dočkají šetrnější operace. Nemocnice Třinec zavedla při chirurgické léčbě nádoru prsu detekci sentinelové uzliny pomocí nanočástic železa.

Pro tyto účely používají třinečtí lékaři přístroj Sentimag v hodnotě přes jeden milion korun, který magneticky lokalizuje sentinelové lymfatické uzliny.

Tato metoda je šetrnější než běžné operační přístupy, a to díky přesné lokalizaci sentinelové uzliny a její odstranění z malého řezu. Dochází tak k přesnější peroperační diagnostice, nastavení správného algoritmu operační léčby a provedení prs šetřícího výkonu. Díky této metodě je významně omezen počet radikálních operací prsů s nutností revize podpaží a zároveň je zkrácen pobyt pacientky v nemocnici.

„Metoda sentinelové biopsie je odstranění pouze první uzliny, která je na cestě lymfy od nádoru prsu, ta se podrobně histologicky vyšetří, a když není postižená, lze se spolehnout, že ani ty další uzliny, které jsou na řadě, nebudou postižené a že mohou v podpaží zůstat. Pokud ovšem uzlina postižená je, je nutné vyjmout i ty ostatní,“ vysvětlil dnes už bývalý ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Matušek.

Další zprávy z regionu