Není co pálit, kořalky bude letos málo

Málo ovoce, ještě méně pálenky. Milovníci slivovice, kalvádosu a dalších lihovin z ovoce se letos budou muset bez svého oblíbeného moku obejít anebo se uskromnit. Provozovatelé pálenic lamentují, že tak mizernou sezonu snad ani nezažili. Podle zahrádkářů je na vině chladné a deštivé jaro.

Pavel Klepacz hodnotí letošní sezonu jako nejhorší, jakou kdy zažil. Foto: mr

V pěstitelské pálenici ve Vendryni je na tuto roční dobu nezvykle ticho. Žádné fronty se netvoří, naopak. Otevřeno je tak jednou nebo dvakrát do týdne. „Jsem tady už jedenáct let, ale letos je to ta nejhorší sezona, jakou jsem zažil. Bezkonkurenčně,“ podotkl majitel výrobny Pavel Klepacz.

Pokračoval, že obvykle začíná pálit o prázdninách první letní ovoce, jako jsou třešně a višně. Letos ale nebylo téměř žádné. Mizérie pak pokračovala až do dnešních dnů, kdy by měl vyrábět slivovici a kalvádos z jablek či hrušek. „Ale ovoce prostě není, takže není ani co pálit. Ještěže mám jiné zaměstnání, které mě živí, protože tady toto je totální průšvih,“ zhodnotil Pavel Klepacz.

Pokračoval, že se bohužel neblýská na lepší časy, protože příští rok k tomu všemu stoupne spotřební daň z lihu, která pak poroste i v dalších letech. „Lidé obracejí každou korunu, takže to asi na pálení alkoholu bude mít dost zásadní vliv. Ale snad bude aspoň více ovoce, protože letošní sezona vlastně není žádná,“ dodal.

Vinou letošní neúrody nejede na plný výkon ani Palírna Harcov v Návsí. „Letos se urodil dostatek červeného ovoce, takže pěstitelé si u nás nechávali vypálit alkohol z malin nebo červeného rybízu. Teď pálíme z jablek a švestek, jenže těch v letošním roce dozrálo velmi málo. Úroda švestek je větší jednou za několik let, letos bylo málo i žlutých švestek. Pálíme hlavně z jablkového kvasu, ovšem ve srovnání s loňským rokem se jedná zhruba o čtvrtinové množství,“ odhadl majitel palírny v Návsí Adam Pyszko.

Předseda zahrádkářského svazu v Neborech Břetislav Sedláček vysvětlil, že letošní rok byl skutečně pro pěstitele ovoce nebývale chudý. „Jaro bylo deštivé a chladné. Včely nevylétly včas a to je hlavní příčina, proč ovoce není. Pamatuji si na slabší léta, kdy ho bylo málo, ale takový rok? To už hodně dlouho nebylo,“ podotkl zahrádkář.

Vyšší daň, pálení doma?
Provozovatelé palíren sice o tom nechtějí hovořit nahlas, ale vesměs se obávají, co přinese navýšení spotřební daně z lihu v příštích letech. Jednoduché zařízení na pálení alkoholu si mnozí lidé stále skladují ve sklepích či garážích. „Je to tak. Lidi si doma pálí svou pálenku i proto, že si sami pohlídají, jaké ovoce použijí. Rozhodně to má v našem regionu mnohaletou tradici,“ přitakal Břetislav Sedláček.

Majitelé palíren se proto obávají, že nárůst cen se tak projeví a domácí pálení se rozjede na plné obrátky. „Prozatím mohu říci jen to, že v letošním roce jsme na Třinecku a Jablunkovsku neřešili ani jednu nelegální palírnu alkoholu. Co se bude dít v dalších letech, to samozřejmě netušíme,“ podotkla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Podle platné legislativy je v domácích podmínkách pálení alkoholu protizákonné, a to v jakémkoli množství. Jedinou legální cestou je výroba destilátu v certifikovaných pálenicích, kde si zákazník může nechat připravit maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu, a to ze svého ovoce.

Další zprávy z regionu