Nový zákon sáhne obcím do pokladen

Zákon, který od března zakazuje spalovat trávu, listí a větve ze zahrad, nese po měsíci ovoce. V obcích, kde lidé bioodpad ukládají do přistavených kontejnerů, je nestíhají vyvážet, kompostárny hlásí o desítky procent více lidí, kteří tam vozí trávu či větve individuálně. Protože ale obce za uložení biologicky rozložitelného odpadu za své obyvatele platí, bude to pro ně znamenat vyšší výdaje.

Vozík s ořezanými větvemi ze zahrady so kompostárny v Třinci přivezl i Kryštof Szlauer z Oldřichovic. Foto: toj

Jak redakce Hutníku zjišťovala u starostů obcí v regionu, podle jejich zkušeností řada lidí skutečně bere nový zákon vážně a bioodpad ze svých zahrad likviduje ekologicky. Tráva nebo listí končí buď v kontejnerech, které mají domkaři někde k dispozici, nebo v přistavených velkoobjemových nádobách.

„Řekl bych, že lidé jsou zodpovědnější, hrozba pokuty zřejmě funguje. Vypadá to, že lidé už tolik nepálí bioodpad na zahradách. Je fakt, že na jaře a na podzim bývalo občas nedýchatelno,“ říká starosta Vendryně Raimund Sikora.

V Písečné letos přistavili kontejner na bioodpad už v půli března, o dva týdny dříve než obvykle, a během dvou dnů byl plný.

„Od té doby máme v obci k dispozici už čtvrtý kontejner, který je zase z poloviny plný. Je vidět, že se lidé chtějí zbavit bioodpadu tak, aby neporušovali zákon,“ říká starosta Písečné David Ćmiel.

Stále se prý ale najdou tací, kteří si se zákonem hlavu nelámou. „Tady od nás je krásný výhled do jablunkovského údolí. O prvním dubnovém víkendu jsem se díval a pár ohýnků či sloupů kouře jsem viděl,“ dodává.

Nárůst počtu lidí, kteří sami přivezou bioodpad k dalšímu zpracování nebo likvidaci pozorují i v kompostárně firmy Smolo v Třinci-Oldřichovicích.

„Množství zeleného odpadu, který přijímáme v našich sběrných dvorech nebo svozem ze speciálních kontejnerů, každým rokem kontinuálně roste. Predikujeme, že letošní rok bude rekordní. Na základě mediální osvěty ohledně zákona o ochraně ovzduší nám volají lidé, že u nás ještě nikdy nebyli, bojí se postihu za spalování zeleného odpadu a ptají se na podmínky, za kterých u nás mohou větve, listí a další odpad ze zahrad odevzdat,“ říká mluvčí odpadářské společnosti Smolo Dorota Havlíková.

Dodala, že jsou dny, kdy se obsluha sběrných dvorů Smolo téměř nezastaví. „Za slunečného počasí se o sobotách a v odpoledních hodinách u nás dokonce tvoří i fronty. Odhadujeme, že letos přijmeme o 25 procent více zeleného odpadu než loni,“ přiblížila Havlíková.

Tak jako každý rok, i letos přivezl do kompostárny větve ze stromů ze zahrady Kryštof Szlauer z Oldřichovic.

„Bydlíme nedaleko a ořezy ze zahrady sem vozíme každý rok. Toto je druhý vozík, ještě dojedeme s jedním. Trávu dáme na kompost, my nepálíme,“ řekl.

Více materiálu, více peněz

Více bioodpadu v kompostárnách ovšem na druhou stranu znamená větší výdaje pro obce, které nejen za kontejnery, ale i své občany, jež bioodpad přivezou do kompostárny individuálně, platí.

Prakticky všichni oslovení starostové potvrdili, že odvezeného biomateriálu z jejich obce bude více. Nikdo však není momentálně schopen říci, o kolik víc jejich obec zaplatí.

„Podle evidence za první čtvrtletí letošního roku už víme, že nárůst odevzdaného bioodpadu bude, a proto tedy i více zaplatíme,“ řekla Renata Pavlinová, tajemnice Sdružení obcí Jablunkovska (SOJ). Přes tento spolek jde vyúčtování svozu bioodpadu, který se z členských obcí SOJ, vozí do kompostárny v Bocanovicích. Dodala, že svoz bioodpadu je mezi lidmi služba velmi žádaná.

Další zprávy z regionu