Nýdek asi definitivně přišel o svou lanovku na Čantoryji

Mluví se o ní už asi 20 let. Až nyní to ale vypadá, že zřejmě nikdy nespatří světlo světa. Řeč je o lanovce, která měla vozit turisty z Nýdku na Velkou Čantoryji. Co se naopak možná podaří, je prodloužení lanovky na Javorový až k chatám.

Podobná lanovka mohla vést i na Čantoryji. Zda budou kabinky na Javorovém, se teprve uvidí. Foto: Radim Polcer

Přilákat turisty a pomoci místním podnikatelům měla lanovka, která by vedla z Nýdku na Velkou Čantoryji. A zatímco na druhé straně hory z Polska sedačka už dávno funguje, tady u nás její stavbě odzvonilo.

„Studie, která vyhodnocovala dopady lanovky na životní prostředí, nakonec vybudování lanovky vyloučila. Stanovisko EIA určilo podmínky, mezi kterými bylo například omezení kapacity lanovky, omezení provozní doby nebo nemožnost přepravovat kola a lyže. Splněním všem těchto podmínek by ve výsledku lanovka postrádala smysl,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Podle vicehejtmana se zkrátka v dnešní době bez souhlasu ochránců přírody lanovka v chráněném území postavit nedá. Na dotaz, zda je tedy tento projekt již definitivně pohřbený, stroze odvětil: „V současném právním systému ano.“

Starosta Nýdku Jan Konečný řekl, že na obci vlastně stále ještě čekají, zda jim ministerstvo životního prostředí prodlouží souhlasné stanovisko ke stavbě. „A už na to vyjádření čekáme rok. Proto mě nyní překvapilo, že na kraji už se stavbou nepočítají,“ pokrčil rameny.

Zatímco lanovka v Nýdku dostala červenou, jiskřička naděje zaplála v Třinci, konkrétně na hoře Javorový vrch. „Ochranáři jsou striktně proti výstavbě nových zařízení, ale nevadí jim vylepšování těch stávajících, která už jsou v provozu. Dokonce udělali vstřícný krok, souhlasili by s prodloužením lanovky na Javorový tak, že by nekončila ve třech čtvrtinách kopce, jak je tomu nyní, ale vedla by až nahoru,“ prozradil náměstek Unucka. Upřesnil, že se v současné době chystá zpracování studie proveditelnosti, ověří se technické možnosti, předpoklad realizace i finanční náročnost projektu, včetně prodloužení lanovky.

Více si můžete dnes přečíst v Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu