Starostka Milíkova Eva Kawuloková je na to hrdá a zdůrazňuje, že to je zásluha obyvatel obce, kteří poctivě třídí.
„V roce 2015 jsme se zapojili do inteligentního systému nakládání s odpady (ISNO) a každá domácnost, každý dům má čtyři nádoby – na směsný odpad, na papír, plast a bioodpad,“ říká Kawuloková.
Kontejnery má okolo čtyř set domů v obci, což je naprostá většina. „Daří se nám tak snižovat podíl směsného odpadu,“ dodává starostka Milíkova.
Radost z třetího místa v soutěži má i starosta Košařisek Januš Klimek. „Je to fajn,“ říká spokojeně a připomíná, že loni skončila obec v soutěži na druhé místě.
V obci mají domácnosti kontejnery pouze na směsný odpad a na sklo. Plasty a papír lidé separují do žlutých a modrých igelitových pytlů, které se sváží.
„V místech, kam by se nedalo v zimě dojet, máme rozmístěné 1 100litrové kontejnery, které se dvakrát ročně vyvážejí,“ říká Januš Klimek.
Výrazné meziročním zlepšení separace odpadu zaznamenali v Chotěbuzi, která za to získala titul Skokan roku.
„Jsme rádi, že se nám daří, co jsme si předsevzali, totiž, že se chceme chovat ekologicky, že chceme třídit odpad. Tento přístup má zjevně osvojený zejména mladší generace, která se k nám do obce průběžně přestěhovává,“ říká tamní starosta David Harok.
„Titul je zásluha lidí, kteří poctivě třídí“
Investice do nových kontejnerů na separovaný odpad (papír a plast), které obec loni pořídila, se vyplatila. Lidé vzali třídění odpadu vážně. O tom svědčí i titul Skokan roku, který obec získala v soutěži O keramickou popelnici, již vyhlašuje společnost EKO-KOM. „Naše snaha o popularizaci třídění nese ovoce,“ říká starosta Chotěbuze David Harok.
Co říkáte výsledkům soutěže?
Máme z výsledku velkou radost. Je fajn vědět, že naši občané se chovají ekologicky a že naše snaha o třídění má pozitivní ohlas.
Jak jste toho docílili?
Podle mě je příkladné ekologické chování obyvatel obce výsledkem masivní kampaně, kterou děláme už několik let. Například mezi dětmi ve škole.
A co konkrétně jste udělali pro to, aby lidé mohli třídit?
V loňském roce jsme nakoupili asi 300 žlutých a stejný počet modrých popelnic. Máme tak pokrytá téměř všechna svozová místa, některé domácnosti ale zůstávají u svozu separovaného odpadu v pytlích.
Jak třídíte sklo?
To se původně sbíralo do pytlů, ale docházelo k úrazům, občas se při odběru pytlů a vhazování do sběrného vozu někdo z obsluhy poranil, takže jsme pořídili zelené domovní kontejnery na sklo. Také proto, že jsme chtěli občanům zvýšit komfort manipulace se sklem. Kontejnerů máme už asi dvě stovky a nějaké objednávky od obyvatel stále ještě vyřizujeme. K tomu jsme si ještě od svozové společnosti pronajali kontejnery na bioodpad. Na jejich vývozu se ale lidé musí spolupodílet. Manipulaci platí občan, uložení na skládku hradí obec.