Opravy požárem poškozených škol potrvají dlouhé měsíce

Necelý měsíc po požáru střechy budovy obchodní akademie a sousední základní školy stále běží práce na záchraně obou objektů. Z budovy základní školy už zmizely zbytky střechy. Dělníci také odstraňují ohořelé trámy a poničené příčky místností, které byly v nejvyšším patře. Co nezničil přímo požár, silně poškodila voda, pomocí které hasiči oheň likvidovali.

Na požárem zničené střeše ZŠ Kontešinec v Českém Těšíně stále pokračují odklízecí práce. Foto: toj

Zprvu bylo pro úklid dřeva a velkých kusů příček nutné použít bagr zavěšený na jeřábu. To proto, aby se technika nepohybovala po podlaze, která by jeho váhu nemusela vydržet. Nyní se dělníci nad zbytky střechy „vznášejí“ v kovovém koši zavěšeném na jeřábu a pomocí motorové pily postupně odstraňují ohořelé zbytky trámů.

V nižších patrech jsou na hromadách zbytky vybavení tříd, lavice, elektronika a další věci, které zničila voda, a proto se budou vyhazovat. Věci, které nebyly tolik poničené, skončily dočasně ve skladu mimo budovu.

„Lidé z najaté firmy se prakticky ihned pustili do vyklízení všech věcí z budovy, snaží se vysoušet elektroniku. Uvidíme, v jakém rozsahu budou škody. Obávám se ale, že pokud jde o elektroniku, přišli jsme prakticky o všechno,“ nedělá si iluze ředitel školy Marcel Žebrok.

Vrch shořel, budova je promáčená
Ve všech patrech budovy jsou částečně promočené stropy, v nejvyšším patře se část stropu propadla. Místnosti mají promočené stěny, a proto už dělníci v některých místnostech oškrábali omítku.

„Kromě střechy, která musela kompletně dolů, se rozebírají nesoudržné prvky. Tedy to, co by při větru mohlo spadnout buď do ulice nebo dovnitř budovy, kde by to poškodilo stropy. To všechno musí pryč,“ říká místostarosta Českého Těšína Jan Pekař.

Budova základní školy patří městu, objekt, v němž sídlí obchodní akademie, spravuje Moravskoslezský kraj.

V rámci zajištění bezpečnosti lidí, kteří se v budově pohybují, jsou všechny stropy a nosné konstrukce podepřené stojkami. „Budou se provádět stavebně-technické sondy. Jejich cílem je zjistit, co z té konstrukce může vydržet, zejména v nižších patrech, a co bude třeba udělat kompletně znovu tak, aby to bylo staticky v pořádku a bezpečné,“ vysvětlil Pekař.

Podle Vojtěcha Kadlubiece, referenta městského odboru investic, který záchranné práce koordinuje, bude důležitý technický průzkum. Ten určí směr, co se bude muset ještě ubourat, co opravit a jak.

„Už se projektuje nová střecha. Po ukončení odklízecích prací na střeše, což bude zřejmě tento týden, by měli dělníci osadit nad budovou sarkofág, lehkou konstrukci. Tu upevní na lešení postavené z obou stran budovy. Vše se překryje plachtou, aby do objektu nepršelo. Zastřešit objekt bychom chtěli do konce roku,“ říká Kadlubiec.

Na otázku, jak dlouho oprava celé budovy potrvá, zatím nedokáže nikdo spolehlivě odpovědět. „Zatím nevíme, jak moc jsou zasažené stropní konstrukce, takže těžko hodnotit. Ale asi to do příštího září hotové nebude,“ myslí si Kadlubiec.

Další zprávy z regionu