Veřejnost si ji může prohlédnout zásluhou lidí ze společnosti Hereditas, jež se pátráním po osobnostech, které se zasloužily o rozvoj Těšínska, zabývají. Jednak sehnali peníze a pak také zajistili výrobu, které se ujal akademický sochař Martin Kuchař.
Připomenutí jména a velkého spektra činnosti báňského inženýra, mineraloga a paleontologa Hoheneggera se nabízelo – letos uplynulo 160 let od jeho smrti.
„Jako obyvatelé tohoto kraje jsme chtěli u příležitosti zmíněného výročí odhalením pamětní desky splatit náš společný dluh paměti a vděčnosti vůči této zasloužilé osobnosti,“ uvedl při slavnostním odhalení pamětní desky Karel Cieslar z Historické společnosti Hereditas.
V minulosti byl po Ludwigu Hoheneggerovi pojmenován důl a koksovna v Karviné a ulice v Těšíně. Ovšem žádný pomník ani pamětní deska se po něm nedochovaly.
„Dokonce ani neznáme přesné místo, kde je pochován. Pouze víme, že je to na některém z těšínských hřbitovů,“ prozradil předseda společnosti Hereditas Adam Cieslar.
Objevitel těšínitu
Bavorský rodák Ludwig Hohenegger patří díky svým aktivitám k nejvýraznějším osobnostem, které se zásadně zasloužily o proměnu a rozvoj Třinecka, Těšínska a Karvinska ve druhé polovině 19. století. Hohenegger se vedle vědecké činnosti věnoval také podnikání. Byl ředitelem Těšínské komory, pod níž spadaly i Třinecké železárny.
Díky jeho snahám a kontaktům se podařilo vybudovat vlakové spojení mezi průmyslovým Karvinskem a východem Slovenska, a to projektem Košicko-bohumínské dráhy (1872). Ludwig Hohenegger také objevil a popsal nerost, dnes známý jako těšínit.