Podlesí zachraňuje životy lidem se závažnými typy chřipky

Zdravotníci třinecké Nemocnice Podlesí zachraňují životy lidem, kteří by v minulosti pravděpodobně nepřežili. Je to díky nejmodernějšímu přístroji ECMO, kterému jen letos vděčí za svůj život pět pacientů.

Nemocnice Podlesí. Ilustrační foto: archiv

Zachránění lidé onemocněli nebezpečným typem chřipky H1N1. „Přístroj využíváme u pacientů s mimořádně závažným selhání dýchacích funkcí. Při selhávání plic se běžně používají plicní ventilátory, které využívají zbytkové funkce vlastních plic pacienta a umožňují tak přiměřenou výměnu krevních plynů,“ vysvětloval Roman Hanák, primář ARO Nemocnice Podlesí, která je členem skupiny Agel. Jak dále upřesnil, když zbývá málo vlastní funkční plicní tkáně, tento typ terapie nestačí. „Lidský organizmus toleruje pokles okysličení pouze na určitou úroveň, pod touto hranicí dochází k neodvratné smrti. Při metodě ECMO je pacient napojen na mimotělní systém okysličování krve a umožňuje v případě potřeby až zcela nahradit funkci plic,“ upřesnil primář.

„Přístroj je založen na principu vyvedení žilní krve vně těla pacienta, okysličení a odstranění CO2 z krve v tomto přístroji a jejím následném vrácení zpět do žíly. Vše je v rámci systému zapojeno tak, aby do postižených plic přicházela již uměle okysličená krev, plíce samotné tak neodpovídají za okysličování krve,“ doplnil Roman Hanák s tím, že díky ECMO přístrojům je Nemocnice Podlesí specializovaným pracovištěm, na kterém jsou léčeni pacienti s mimořádně závažným selháními plic nejen z Moravskoslezského, ale i Zlínského či Olomouckého kraje.

Pomocí ECMO přístroje zdravotníci v Nemocnici Podlesí léčí pacienty již desátým rokem a zachraňují tak životy, které by ještě před deseti lety pravděpodobně zachráněny být nemohly. Celkově přitom disponuje nemocnice šesti kusy přístroje, které již za dobu svého provozu v nemocnici pomohly 44 pacientům v život ohrožujícím stavu.

Další zprávy z regionu