„Příspěvek na bydlení máte k dispozici,“ a další podobné znění SMS zpráv spolu s různými odkazy obsahujícími zkratku „mpsv“ nebo „mpvs“ obdrželi lidé, kteří následně v přesvědčení, že se jedná o reálné informace, klikli na obdržený odkaz. Poté po nich bylo na stránkách vypadajících jako stránky Ministerstva práce a sociálních věcí požadováno přihlášení se prostřednictvím bankovní identity. V mobilní aplikaci následně potvrdili požadavky, ale místo přihlášení došlo k odčerpání finančních prostředků z jejich účtů. Poškození tak přišli o úspory v řádech několika desítek tisíc korun.
Pouze v jednom případě pojal obezřetný muž podezření, že by se mohlo jednat o podvod. Odkaz, který mu přišel v SMS zprávě, vyhledal na svém notebooku a poté byl na uvedených stránkách vyzván na zadání ověření své přihlašovací identity. Následně však v internetovém bankovnictví obdržel požadavek na potvrzení odchozí platby, což zamítl.
„Obětí neznámého podvodníka se stala také žena, která si zažádala o jednorázový příspěvek na dítě. Když ji přišla SMS zpráva s odkazem, tak v domnění, že se jedná o autorizaci aplikace Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně příspěvku na dítě, tento rozklikla. Prostřednictvím bankovní identity se měla přihlásit, avšak po potvrzení požadavku zjistila, že jí byla z účtu odčerpána částka 150 tisíc korun,“ upozornila policejní mluvčí Kateřina Kubzová.
Policisté v těchto případech nabádají k maximální obezřetnosti. „Ověřte si vždy veškeré informace nejprve na oficiálních webových stránkách, nikoliv ze zaslaných odkazů. Na podezřelé odkazy neklikejte. Přístupová hesla zadávejte jen přímo do internetového bankovnictví, do kterého vstupujte přes oficiální stránky, a ne přes odkazy,“ doporučuje všem Kateřina Kubzová.