Policisté při dopravní akci použili dron

Hned několik dopravně bezpečnostních akcí uspořádala v poslední dny policie na našich cestách. Zaměřili se na nich na veškeré protiprávní jednání řidičů osobních i nákladních vozidel.

Dopravní policisté vyjeli do terénu. Na mušku si vzali řidiče porušující předpisy. Foto: PČR

První akce mířila zejména na dodržování dovolené rychlosti jízdy a kontrolu časového zpoplatnění komunikací, dále pak na kontrolu dodržování zákazu předjíždění v místech, kde je to zakázáno či na držení telefonů během jízdy a v neposlední řadě také na dodržování pravidel pro jízdu v jízdních pruzích.

„Dopravní akce se zúčastnilo téměř 30 policistů z dopravní policie. Celkem zkontrolovali 275 vozidel. Zaznamenali 120 přestupkových jednání, z toho 116 vyřídili v příkazním řízení v souhrnné výši 90 tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí Eva Michalíková.

K Příslušnému správnímu orgánu putovaly čtyři přestupky. Nejčastějším prohřeškem, a to v 37 případech bylo, že řidiči vjeli na dálnici bez dálniční známky. Ve 21 případech drželi telefon za jízdy v ruce. Jako třetím přestupkovým jednáním u 16 řidičů policisté řešili překročenou povolenou rychlost.

„V neposlední řadě si vyjelo osm šoférů na silnici i přesto, že vozidlo nevyhovovalo technickému stavu. Nutno zmínit, že při této dopravně bezpečnostní akci nebyl ani jeden řidič posilněn alkoholem ani omamnými látkami.

Při další dopravně bezpečnostní akci se dopravní policisté z Moravskoslezského kraje soustředili především na řidiče nákladních automobilů a samotného předjíždění na dálnici. Při jedné akci dokonce použili ve spolupráci s kolegy z letecké služby dron.

„Zákon určuje, že řidiči, jejichž nákladní auto je o celkové hmotnosti převyšující 3,5 tuny a  délka přesahuje sedm metrů, nesmí na dálnici předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla,“ připomenula mluvčí.

Během dopoledních hodin policisté zjistili 18 přestupků, třinácti z nich se dopustili cizinci. Hrozí jim tak pokuta od pěti do 10 tisíc korun a zákaz činnosti od šesti měsíců až na jeden rok.

I nadále policisté v Moravskoslezském kraji budou průběžně provádět dohled nad silničním provozem.

Další zprávy z regionu