V minulosti trestaní muži policistům také přiznali, že se pokoušeli ukrást i další auta. Oba skončili ve vazbě.
Zloději měli k dispozici zařízení se softwarem, díky němuž se do vybraného auta mohli vloupat během několika desítek sekund. Byť to policie přímo nepotvrdila, šlo zřejmě o speciální elektronický klíč, který na zprovoznění těchto aut fungoval.
V Karviné ne, v Ostravě ano
Poprvé se zloději pokusili nastartovat zamčené cizí auto v polovině prosince v Ostravě. Tehdy neúspěšně. Stejně dopadli během několika dalších dní v Karviné. Úspěšní byli až napodruhé v Ostravě a pak v Českém Těšíně.
„Policisté měli stále větší podezření, že spolu všechny tyto případy souvisí. Možnou sériovou krádeží se proto začali zabývat i krajští kriminalisté, jimž cestičku dobře prošlápli kriminalisté z Ostravy, kteří při vyšetřování spolupracovali také s kriminalisty z Karviné a Frýdku-Místku. Aby na stopu zlodějů přišli pokud možno co nejdříve, kontaktovali i polské kolegy, neboť některé informace vedly právě k našim sousedům,“ vylíčila postup šetření případu policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Po shromáždění všech dostupných poznatků a sledování, zastavili policisté v půli února na Frýdecko-Místecku vozidlo s podezřelými muži.
„U 31letého cizince zajistili zařízení se softwarem, díky němuž je možné se v řádu několika desítek sekund vloupat do zabezpečení cizího automobilu a to napojením na elektroinstalaci dvou vozidel. Oba muže policisté na místě zadrželi,“ uvedla Štětínská.
Podezřelí se ke krádežím i dalším pokusům o ně přiznali. Vyšetřovatelé tak zjistili, že ukradené auto převezl jednatřicetiletý zloděj do Polska. S druhým zadrženým, o rok mladším mužem, se také neúspěšně pokoušel odcizit auto v Karviné. A společně pak odcizili auta za téměř 600 tisíc korun z ostravského parkoviště.
Zlodějům hrozí až osm let
Na základě shromážděných informací, včetně doznání, obvinil vyšetřovatel dvojici mužů z krádeže, dílem dokonaným a ve stádiu pokusu, a přečinu poškození cizí věci.
„Starší muž se bude zpovídat také z přečinu opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k počítačovému systému a jiných takových dat. Oběma hrozí trest odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let,“ dodala policejní mluvčí.
Připomněla také, že oba cizinci byli v domovském státě opakovaně trestaní.
Ve statistikách mají policisté za loňský rok v Moravskoslezském kraji 175 krádeží vozidel. V tom čísle jsou zahrnuty také krádeže z „příležitosti“, tedy díky klíči zapomenutému ve dveřích či spínací skříňce, klíči ztracenému nebo odloženému v bytě.
„Motivem není zpravidla finanční profit, ale potřeba se přepravit,“ uvedla Štětínská.