Popeláři sváží letos na podzim tuny jablek

Až třicet tun bioodpadu svezou popeláři během jednoho svozového dne jen z katastru města Třince. Právě na podzim jsou hnědé popelnice nejtěžší. Lidé totiž do nich hází spadané ovoce.

Pracovníci mají plné ruce práce s popelnicemi naplněnými spadlým ovocem. Foto: Smolo

Popeláři jsou teď v listopadu po každém svozu daleko unavenější, než tomu bývá na jaře či v létě. „Do auta se vejde až pět tun odpadu a opravdu tolik nyní svážíme z každého okruhu. Když uděláme čtyři až pět jízd denně, pak závozníci přiblíží k popelářskému autu v popelnicích i 18 tun za směnu,“ vypočítal řidič skupiny Smolo Tomáš Lyčka.

Každá osádka vysype během jedné směny obsah 350 až 450 popelnic a najede desítky kilometrů. „Zvláště ve venkovských částech je to náročný terén se slezskou roztroušenou zástavbou. Trasa vede stále z kopce a do kopce, mnohdy najedeme dálku kvůli jedné popelnici na samotě výš v horách. Na úzkých jednosměrných komunikacích se nelze otočit, a tak couváme stovky metrů i do kopce,“ popisoval svou práci řidič. Jak dále řekl, tomu odpovídá i spotřeba, která dosahuje 82 litrů na sto kilometrů.

Tomáš Lyčka je přesvědčený, že nárůst bioodpadu souvisí se změnou způsobu žití ve venkovských částech, kdy lidé stále méně kompostují nebo chovají domácí zvířata, která by zkrmovala přebytky ze zahrady.

To potvrzují i údaje. „Jen za poslední dva roky se produkce bioodpadu zvýšila o 415 tun, což je zhruba o 16 procent,“ uvedl vedoucí komunálních služeb Smolo Tomáš Ondraszek.

Listopad je letos posledním měsícem, kdy s našich městech sváží obsah hnědých popelnic každé dva týdny. Od prosince až do února včetně se bude bioodpad v Třinci svážet podle harmonogramu jen jednou za měsíc, a to vždy první sudý týden v měsíci.

Další zprávy z regionu