Požár domu způsobila nejspíš nelegální palírna alkoholu

Hasiči bojovali s plameny, které zachvátily rodinný dům v Jablunkově. Ten skrýval překvapení v podobě nelegální palírny alkoholu. Majitel se k ní doznal, sám byl ve chvíli požáru podnapilý.

Ve sklepě zřejmě explodovala nelegální palírna alkoholu. Foto: PČR

Policisté z Jablunkova přijali ve středu 26. července před třetí hodinou ranní oznámení o požáru jednoho z tamních rodinných domů. „Po příjezdu na místo se zde již nacházeli hasiči, kteří po uhašení požáru policistům sdělili, že ve sklepě došlo k explozi zřejmě nelegální palírny alkoholu,“ popisovala policejní mluvčí Pavla Procházková.

Výbuch způsobil tlakovou vlnu, a ta vyrazila několik dveří a vysklila okna. „Majitel domu se policistům doznal. Uvedl, že zařízení na výrobu alkoholu je jeho a užíval jej nelegálně. Není si však vědom toho, že by při tom něco zanedbal. Jelikož se nadýchal kouřových zplodin, převezli jej do zdravotního zařízení. Tam se také ukázalo, že dotyčný má 2,5 promile alkoholu v dechu,“ pokračovala mluvčí. Škodu na poškozených věcech odhadl znalec na 50 až 100 tisíc korun.

Policie ve sklepě objevila také nelegální odběr vody, což předala jako poznatek vodárenské společnosti, která se bude danou věcí dále zabývat.

„A aby toho nebylo málo, naši muži objevili v domě a jeho blízkém okolí větší množství sušiny a rostliny, které zajistili a poslali ke zkoumání. Případná trestní odpovědnost jiných osob a další skutečnosti jsou v této věci předmětem prověřování kriminalistů z Frýdku-Místku a v tuto chvíli není možné sdělit více informací,“ vysvětlila Pavla Procházková.

Zařízení na výrobu alkoholu si převzali příslušníci Celní správy České republiky. Muž je důvodně podezřelý ze spáchání přestupku na úseku požární ochrany a z přestupku týkajícího se nelegální výroby lihu, za což mu ve správním řízení hrozí uložení pokuty až do výše deseti milionů korun.

Další zprávy z regionu