Pozor! Riziko mrtvičky hrozí i třicetiletým lidem

Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. Může ohrozit lidi bez ohledu na věk. Jde tomuto nebezpečí vůbec nějak čelit? Zeptali jsme se za vás v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí.

Lékař za pomocí ultrazvuku zjišťuje, v jakém stavu má pacientka krční tepny. Foto: mr

Nemocnice je spíše známá svým úspěšným kardiologickým centrem. Mají tam ale i neurologii, a právě do jejích ordinací zamířily v úterý 12. října desítky lidí. Na dni otevřených dveří jim zdravotníci nabídli vyšetření a následné rady, jak se vyhnout CMP, tedy cévní mozkové příhodě.

Každý návštěvník dostal malý vstupní formulář. Po vyplnění mu sestřička změřila krevní tlak a následně i hodnotu cukru v krvi. Pak už  zamířil na rentgen a následně s výsledky do ordinace k lékaři, který je zhodnotil a doporučil další případný postup. Jednoduché, rychlé, bezbolestné. Ovšem pro mnohé i velmi užitečné.

„Dny otevřených dveří jsme se rozhodli uspořádat jednoduše proto, že o nás mnoho lidí vůbec neví. Jsme skutečně často vnímáni jako nemocnice, ve které se řeší potíže se srdcem, ale my tady pomáháme i s neurologickými obtížemi,“ objasňuje primářka Irena Szkatulová. Zároveň touto akcí chce zařízení poukázat na nebezpečí, které cévní mozkové příhody přináší.

„Cévní mozková příhoda může postihnout lidi starší, ale i ty mladší. Není už výjimkou, kdy máme i třicetileté pacienty. Rizikovými faktory jsou obezita, kouření, málo pohybu, ale třeba i stres a vysoký tlak. A toto vše se dnes bohužel týká i mladší generace,“ vysvětlovala primářka.

Dobrou zprávou ale je, že vyšetření může odhalit začínající procesy, které k mozkové příhodě vedou. „Proto dnes návštěvníkům měříme tlak i hladinu cukru v krvi, protože diabetes i hypertenze má přímou souvislost s cévní mozkovou příhodou,“ pokračovala Irena Szkatulová.

Rentgen karotid, neboli cév v krku, které zásobují mozkovou tkáň, umožní lékařům zjistit, zda se pacientovi nevytváří aterosklerotické pláty v oblasti krčních tepen a nedochází tak k jejich zúžení. „Pokud zjistíme, že ano, ihned vyšetřenému navrhujeme další postup léčby. Někdy stačí jen úprava životního stylu, jindy už se to musí řešit léky nebo dokonce operací,“ upozornila lékařka.

Lidé, kteří přišli na den otevřených dveří, se tyto informace o svých tepnách dozvěděli. Udělali tak zásadní krok k tomu, aby se mozkové příhodě vyhnuli.

Další zprávy z regionu