Projekt trojmostu na hrčavském Trojmezí ožívá

Myšlenka propojit tři státy na Trojmezí mostem, která před časem ztroskotala na rozdílných představách o jeho podobě, je opět aktuální. Znovu ji vdechla život polská obec Istebna a odstartovala spolupráci s partnery. Podmínkou je získání evropských financí.

Nový trojramenný most by měl být ocelový. Vizuál: zdroj Krajský úřad MSK

Když dnes chtějí turisté překročit na Trojmezí na Hrčavě hranici tří států, musí mít sportovní obuv a notnou dávku fyzické kondice. Původní dřevěný most se totiž už před několika lety zhroutil. Přitom právě možnost dostat se na jednom místě hned na území tří států, je pro návštěvníky velice atraktivní. Polská obec Istebna se rozhodla něco s tím udělat a navrátit tomuto místu bývalou atraktivitu.

„V tuto chvíli jednáme na toto téma s představiteli krajského vojvodství v Katovicích. Telefonicky jsem se spojila s paní ředitelkou zabývající se získáváním finančních prostředků z evropských fondů. Dostali jsme písemnou odpověď, na jejímž základě chceme upřesnit určité podrobnosti. V současné době máme koncepci a mohli bychom se pustit do realizace projektu,“ uvedla starostka polské obce Istebna Łucja Michałek, která tento investiční záměr podporuje. Jak dále řekla, stěžejní nyní je, zda se podaří najít na výstavbu trojmostí peníze. Zabývá se tím Slezské vojvodství v Katovicích.

Místopředseda Žilinského samosprávného kraje Peter Dobeš souhlasí, že hraniční obec si nový most zaslouží, byť se mu navržený projekt zdá až příliš velkorysý. Také on se domnívá, že nejdůležitější v tuto chvíli je, zda se podaří získat dotace, a to z programu Interreg Polsko – Slovensko.

Také české straně se myšlenka nového trojmostí na Hrčavě zamlouvá. „Moravskoslezský kraj se v rámci svých možností zapojí do společného projektu, díky kterému by tohle krásné místo opět budilo v turistech zájem,“ potvrdil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

V minulosti Hrčava navrhovala tuto dřevěnou variantu. Vizuál: obec Hrčava

Polská strana navrhuje bezbariérový most ocelové konstrukce, který bude v budoucnu na všech stranách propojen na cyklostezky, takže za víkend bude možné zvládnout projet území tří států. Líbí se to také starostovi Hrčavy Marku Sikorovi. „Myšlenka mostu je určitě správná. Projekt by ale bylo dobré dopracovat. Určitě bych se více zabýval jeho zasazením do krajiny tak, aby vyhovoval jak turistům, tak občanům obcí všech tří zemí,“ řekl starosta Hrčavy.

Více si můžete přečíst v aktuálním Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu