Titul pták roku zpravidla získává druh, který je buď ohrožený, nebo zajímavý, ale především se do jeho výzkumu a ochrany může zapojit i veřejnost.
„Káně je spolu s poštolkou obecnou náš nejběžnější dravec, kterého lze pozorovat při vycházce do přírody. Káňata lze občas spatřit při přeletu nebo při kroužení i nad Českým Těšínem, Třincem nebo Jablunkovem. Přestože káně není vzácná ani ohrožená, je velice zajímavá, může ji pozorovat každý,“ řekl ornitolog a ochránce přírody Daniel Křenek.
Dodal, že podle odhadů ornitologů v České republice žije 11 až 14 tisíc párů kání. V povodí řeky Olše mezi Mosty u Jablunkova a Českým Těšínem může hnízdit 30 až 50 párů.
Káně je středně velký dravec s rozpětím křídel až kolem jednoho metru. Díky svému různorodému zbarvení mohou někteří jedinci vypadat neobvykle a celkově působit větším dojmem. Většina ptáků je hnědá, na břiše mívá různě velké zastoupení bílé nebo krémové barvy, ale mohou se objevovat i téměř bílí jedinci, kteří káni vůbec nepřipomínají.
Hnízda si staví obvykle v lesích na starých stromech, někdy na skalách. Hnízdění zabírá asi třetinu jejího života a většinou pár vychovává dvě až čtyři mláďata. „Optimálním prostředím pro káni je mozaikovitá krajina, v níž se lesy střídají s loukami, poli a pastvinami. Pokud je dostatek hlodavců, v Beskydech hnízdí káňata i poměrně vysoko v horských masívech. Běžně je můžeme pozorovat v okolí řeky Olše na Kozubové, Čantoryji, Velkém Stožku, nebo Velkém Polomu,“ přiblížil Daniel Křenek.