Řeka rozjíždí unikátní informační systém

Jedna z nejmenších obcí v mikroregionu Stonávka se pyšní nejmodernějším informačním systémem. Díky němu bude mít vedení Řeky i samotní občané maximální přehled, co se u nich děje.

Díky novému systému se lidé například dozví, které polopodzemní kontejnery jsou naplněné a kde je naopak ještě místo. Foto: mr

V dnešní době řada obcí využívá systém mobilního rozhlasu. Občané jsou informováni o novinkách formou SMS zpráv, e-mailů i aplikací. Řeka ale rozjíždí úplnou novinku v našem regionu.

„Celý systém je založen na rozmístění senzorů, které snímají celou řadu věcí, od teploty na různých místech obce, průtok vody v naší říčce až třeba po zásobník vody ve vodojemu,“ začal líčit starosta Řeky Tomáš Tomeczek. Lidé si stáhnou aplikaci a hned v ní uvidí, zda je někde překročena povolená hladina hluku, turisté ocení údaj, jestli je na parkovištích nějaké volné místo a vedení obce zase uvítá, když bude mít přehled třeba o stavu hladiny řeky při povodních.

„Celý tento nový informační systém nám přináší přehled o tom, co se u nás děje. Nejlepší ale na tom je, že se do něj mohou zapojit i občané, kteří v případě zájmu získají svůj senzor kupříkladu pro zabezpečení majetku nebo pro měření spotřeby elektřiny, plynu či vody pro větší kontrolu při vyúčtování,“ poukázal starosta.

Obec vložila senzory třeba i do polopodzemních kontejnerů. Lidé se tak hned podívají, že jejich sběrné místo je už plné, a proto odpad odvezou do jiného
kontejneru. Užitečné jsou senzory, které kontrolují dopravu. Díky radaru má starosta přesný přehled, ve kterých místech a kdy lidé překračují povolenou rychlost. Na základě dat může kontaktovat policii, aby přijela a provedla měření, samozřejmě i s pokutováním hříšníků.

Lidé, kteří se chtějí do systému zapojit, si pouze do svého mobilního telefonu stáhnou aplikaci a přes QR kód si přidají veřejné senzory, které chtějí sledovat. „Informace, pro které nyní musí jít na více webů, budou mít všechny pěkně na jednom místě. A navíc mohou získat senzory jen pro svou potřebu,“ pochvaloval si Tomeczek.

Další zprávy z regionu