Ropice jednala o rozpočtu ještě před volbami

K poněkud netradičnímu kroku se rozhodlo vedení Ropice, když chtělo v pondělí 1. října na zasedání zastupitelů schválit rozpočet na příští rok. Tedy v týdnu, kdy se konají volby do místních zastupitelstev. Narazilo přitom na ostrý odpor opozičních zastupitelů.

Zastupitelé Ropice dostali na stůl i návrh rozpočtu na příští rok. Foto: mr

Účetní obce Kateřina Szotkowská nejprve na zasedání zastupitelů v Ropici rozpočet představila a vysvětlila, že není rozpoložkovaný a schvaluje se pouze v části příjmů, výdajů a financování. „Tento rozpočet je vyrovnaný a my jej vnímáme jako jakési uhlazení cestičky pro budoucí zastupitele. Přijdou sem noví a nezkušení lidé a toto je pojistka, aby obec zbytečně nespadla do rozpočtového provizoria,“ vysvětlila účetní. Jak dodala, budoucí zastupitelé mají finanční rezervu a bude jen na nich, zda se rozhodnou pokračovat v započatých investicích, nebo půjdou vlastní cestou.

Mnozí přítomní ale argumenty nepřijali. „Moc si vážíme této práce, ale schvalovat rozpočet týden před volbami nám nepřísluší. Tuto zodpovědnost bychom rozhodně měli ponechat našim následovníkům,“ řekla Gabriela Szmeková. Jan Bazgier ji doplnil: „Do měsíce se sejde ustavující zastupitelstvo. Dostane před sebe připravený rozpočet a hned se jím může zabývat. Doporučuji tedy nechat schvalování na příště. Vždyť mnozí z nás tady budou sedět i po volbách.“

„Dnešní schválení rozpočtu by bylo nefér. Noví zastupitelé přijdou na zasedání s nadšením a najdou hotový rozpočet na stole? Tak by to být nemělo,“ okomentoval také zastupitel Marek Chmiel.

Naopak zastupitel Hynek Milata se za schválení rozpočtu postavil. „Vysvětlení naší účetní mi stačí. Vždyť ten návrh nikoho neomezuje a pomůže novým zastupitelům, než se ve funkcích zorientují,“ argumentoval zastupitel.

Jak nakonec ropičtí zastupitelé rozhodli a zda návrh nového rozpočtu i přes výtky schválili, se dočtete v zítřejším vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu