Ropice znovu řeší, zda vzít poštu pod svá křídla

Zastupitelé Ropice sice před třemi lety odmítli, že by obec měla provozovat poštu, nyní se však téma opět stává aktuálním. Česká pošta se totiž opakovaně obrátila na Ropici s nabídkou ke vstupu do projektu Pošta Partner. Rozhodnout by zastupitelé měli v září.

Obecní úřad Ropice. Ilustrační foto: archiv th

„Plusem je, že by to bylo v naší budově a hlavně nám v obci pošta zůstane,“ uvedla starostka Uršula Waniová na červencovém zasedání zastupitelstva. Zastupitelům pak přiblížila podmínky fungování Pošty Partner. Poukázala také, že do obecního rozpočtu by se to promítlo zátěží 70 tisíc korun za rok. V částce je zahrnuta jednak ztráta příjmu z nájemného a spotřebované energie, které nyní hradí státní podnik Ropici za prostory v obecní budově, ale i doplatek obce k platu pracovnice. Česká pošta totiž bude přispívat pouze na část platu. Waniová také zastupitelům sdělila, že nynější pracovnice pošty je ochotna v této službě pokračovat i v případě převodu pod obec.

Zastupitelé se zajímali, zda obec o poštu může přijít, pokud by státní podnik nenašel v Ropici smluvního partnera. „V Neborech pošta definitivně zanikla. Česká pošta už na nás tlačí hodně, byla bych nerada, kdyby nás s někým sloučili,“ odpověděla starostka.

Nicméně zastupitelé chtěli znát i některé podrobnosti k případnému vstupu Ropice do Pošty Partner, ale také zkušenosti z obcí, kde už tato forma poskytování poštovních služeb byla zavedena. V závěru se dohodli, že se k tématu vrátí na zářijové schůzi a starostka do té doby zjistí podrobnější informace.

„Pokud bychom se pro Poštu Partner rozhodli, celý proces převodu trvá tři měsíce,“ uzavřela starostka Waniová.

Další zprávy z regionu