Směnu vyměnili za výsadbu stromů a pomoc v neziskovkách

Stovky nových stromů zasadili během pátečního dopoledne zaměstnanci Třineckých železáren v Tyře. Do obnovy místního lesa se vrhli spolu se studenty Gymnázia Třinec a Střední odborné školy Třineckých železáren. Další skupina pomáhala ve škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami v Třinci.

Práce v lese se nezalekly ani ženy. Foto: pmj

Dobrovolnický den má v třinecké huti dlouholetou tradici. Jeho cílem je nejen pomoc neziskovým organizacím, ale i přírodě.

Čtvrtým rokem TŽ zajistily výsadbu bezmála dvou tisíc nových stromů. Profesionální organizace Českého svazu ochránců přírody ČSOP Salamandr věnovanou sumu použila nejen na zakoupení stromů, ale i na následnou péči o ně. Zaměstnancům hutě se spolu se studenty podařilo vysadit 1300 dubů.

„Životnímu prostředí věnujeme pozornost dlouhodobě. Dobrovolně místo své pracovní směny ve firmě jít sadit stromy je pro naše lidi určitě výzvou. Děkujeme všem, kteří se přihlásili na pomoc lesům i škole, kde je naše pomoc již tradiční záležitostí,“ říká ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Ivo Žižka.

Obnovu lesa huť realizuje se spolkem ČSOP Salamadr už po čtvrté. „Výsadba původních druhů stromů a obnova pestrosti lesa je jedním z našich dlouhodobých cílů. Sázíme zde jedle a další chybějící druhy stromů s cenným beskydským genetickým původem,“ vysvětlil předseda spolku ČSOP Salamandr Vojtěch Bajer.

Pracovali také v zahradě
Pracovníci hutě, kteří chtěli strávit svůj dobrovolnický den v třinecké škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami byli užiteční hlavně v zahradě. Impregnovali vyvýšené záhony, čistili plot, pleli prostor pod ním a hrabali listí.

Mezi tradičními účastníky akce nechyběla účetní Jana Jadviščoková, která se na dobrovolnický den přihlásila již po deváté. „Je fajn, když se sejde parta lidí, která může udělat něco pro druhé. Sice je potom člověk více fyzicky unavený, ale zase ho hřeje dobrý pocit, který je k nezaplacení,“ řekla.

Dobrovolnický den kvitoval i ředitel školy Dalibor Pyszko, kterému by se v budoucnu líbilo zapojit do něj i starší žáky školy. „Jsem rád, že nám železárny nabízejí tuto formu pomoci a že zaměstnancům není naše škola lhostejná. Práce se u nás vždy najde, ať už uvnitř, či v zahradě. Budu se těšit na příště,“ uzavřel ředitel.

Další zprávy z regionu