Stavba CirkAreny může začít

Výstavbě unikátní Cirk Areny v Třinci už nic nestojí v cestě. Nositel projektu, kterým je výzkumná organizace Materiálový a metalurgický výzkum (MMV), podepsala smlouvu o zhotovení díla se společností Metrostav DIZ.

Atraktivní a v souladu s přírodou. Takové bude nové pracoviště, ve kterém budou vědci řešit využití odpadů. Foto: studie

Stavební práce začnou v létě tohoto roku a hotovo by mělo být na konci roku 2027. Projekt je financován z Fondu spravedlivé transformace. Celkové odhadované náklady na realizaci stavby činí 1,236 miliardy korun bez DPH. Zbytek z bezmála dvoumiliardového rozpočtu projektu bude soustředěn především na výzkumné aktivity v oblasti bioodpadů a stavebních či průmyslových odpadů.

„V současnosti se naplno rozběhnou projekční práce spojené s odstraněním původního objektu a zahájením stavby nové. Proto se s výjimkou drobného povoleného kácení zeleně v místě stavby v nejbližších měsících nic zásadního dít nebude. Nicméně předpoklad je, že s nástupem léta se stavební práce již rozjedou,“ uvedl výkonný ředitel MMV Jakub Švrček.

Autorem návrhu projektu je třinecké studio Fiala Architects.

„Výstavba projektu CirkArena je pro nás jedinečnou výzvou a příležitostí ukázat, jak může moderní stavebnictví efektivně využívat principy cirkulární ekonomiky. Jedná se o mimořádně inovativní počin, protože projekt vzniká obnovou a novým využitím brownfieldu – staré hokejové haly. Samotná stavba bude příkladem udržitelného přístupu a inspirací pro další podobné projekty,“ uvedl generální ředitel společnosti Metrostav DIZ Karel Volf.

CirkArena se zaměří na výzkum odpadů – průmyslových odpadů specifických pro Moravskoslezský kraj, jako jsou strusky a odprašky, bioodpadů a stavebních odpadů. Projekt stojí na bázi širokého partnerství.

Další zprávy z regionu