Stavba kostelíku v Gutech dostala zelenou

Po dlouhém jednání padla poslední překážka, která stála v cestě výstavbě kostelíku v Gutech. Nyní to vypadá, že s výstavbou se začne během května.

Starý kostel je navždy pryč. Už brzy na jeho místě ale začne růst nový. Foto: Robert Mročka

Dobrá zpráva pro kostelík v Gutech! Díky společnému vstřícnému postupu statutárního města Třince, Moravskoslezského kraje a Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje se podařilo najít řešení a zajistit souhlasné závazné stanovisko hasičů, kteří požadovali lepší protipožární ochranu repliky kostela. Biskupství ostravsko-opavské tak získalo poslední potřebný dokument ke stavebnímu povolení a obnově nejstarší třinecké památky už nic nebrání.

„Povolení ke stavbě kostelíku vydá stavební úřad Magistrátu města Třince nejpozději do konce dubna. Montáž kostela aktuálně probíhá v Hošťálkové na Vsetínsku, v sídle dodavatele stavby. Po získání stavebního povolení bude kostel rozebrán, převezen do Gutů a opět smontován. Už se nemůžeme dočkat, až bude náš klenot v Gutech znovu stát,“ dodala primátorka Třince Věra Palkovská.

Třinec se v obnově své nejcennější památky angažuje od samotné nešťastné události v srpnu 2017. „Hned po požáru jsme vyhlásili veřejnou sbírku, která stále trvá a jejíž výtěžek bude určen na vybavení kostela. Sbírku podpořila i výstava s názvem Gutský kostel ve vzpomínkách, kterou jsme uspořádali společně s Muzeem Těšínska v Knihovně Třinec. Na Guty pamatoval i benefiční koncert Srdce Evropy, jehož část výtěžku putoval na obnovu kostela,“ připomněla primátorka. Aktuálně je na sbírce zhruba 3 786 000 korun.

Více si přečtete příští týden v Třineckém hutníku.

Další zprávy z regionu