Stávku podpořila většina škol v regionu

Většina základních i mateřských škol v našem regionu se v pondělí přidala ke stávce. Řada rodičů protestní akci škol chápe. Další ji ale považují za nepřijatelnou s tím, že jim zkomplikovala život.

Žáci z bystřické školy usedli do lavic i v pondělí, kdy většina dětí zůstala doma. Foto: mr

Paní Zdena z Třince má dvě děti a obě chodí na první stupeň základní školy. Na pondělí proto musela vymyslet, co s nimi.

„Dovolenou mám odloženou na Vánoce, více už nemám. Doma děti nemůžu nechat samotné a babičky také chodí do práce. Takže jsem se ocitla v dost prekérní situaci,“ líčila mladá žena. Nakonec jí vyšli vstříc v práci s tím, že si bude moci zmeškané hodiny odpracovat jindy.

„Chápu, že učitelé ke stávce mají důvod, ale je to na úkor nás, rodičů, a to se mi nelíbí. Já svou situaci vyřešila, ale jsou takoví, kterým se to nepodařilo. Třeba kamarádka si musela vzít neplacené volno,“ doplnila rozladěně.

Nechtějí snížení kvality výuky
Lukáš Sobek, předseda stávkového výboru Základní a mateřské školy v Koperníkově ulici v Třinci vysvětlil, že situace je vážná.

„Jiná možnost než stávka už prostě nebyla. Rodiče musí chápat, že nám jde o vzdělání jejich dětí. Nestávkujeme za své vyšší platy,“ zdůraznil.

Podle něj je asi nejvážnější fakt, že vláda schválila snížení maximálního počtu hodin, které může škola použít pro výuku. Vysvětlil, že každá škola má na počet tříd určitý počet hodin. Například u 20 tříd jde o 700 hodin týdně.

„Díky tomu tak můžeme početnější třídy na určité předměty půlit. Děláme to nejen u výuky jazyků, ale třeba i matematiky. Navíc používáme k výuce i tandemový tým učitelů. Kvůli novému opatření přijdeme až o 40 hodin týdně. A to přinese konec půlených tříd, a tím i snížení kvality výuky,“ shrnul Lukáš Sobek.

Druhým důvodem stávky je fakt, že stát neřeší nízké mzdy kuchařek, uklízeček a dalších nepedagogických pracovníků. „Situace je zoufalá. Když to tak půjde dál, kdo bude vařit dětem? Kdo se postará o úklid. Za ty peníze asi nikdo,“ je přesvědčený. Dodal, že si učitelé uvědomují, do jaké situace dostali rodiče. Ale bere to tak, že jsou všichni na jedné lodi.

Ke stávce se přiklání i vedení Třince. „Kroky vlády směřují k tomu, převést náklady na platy nepedagogických pracovníků na zřizovatele, což jsou v případě mateřských a základních škol obce a města. S tím nemůžeme souhlasit, proto stávku podporujeme. Ve výdajových položkách rozpočtu města by se takové opatření promítlo v řádech několika desítek milionů korun,“ komentoval náměstek primátorky Radim Kozlovský.

Místo stávky pečení perníků
V našem regionu byly i školy, které se ke stávce nepřipojily,. Šlo například o ZŠ v Třanovicích, ve které v pondělí probíhal běžný provoz.
Základní a mateřská škola Bystřice zajistila výuku pro předškolní děti i školáky z prvního stupně, ti starší pak měli pět hodin v upraveném režimu. Vzhledem k tomu, že školní jídelna nefungovala, museli se ten den všichni obejít bez teplého jídla.

Přesto ale vedení školy stávku podporuje, souhlasí s ní. „Vzhledem k tomu, že u nás stávkovali vesměs nepedagogičtí pracovníci, rozhodli jsme se pro výuku. Nechtěli jsme totiž držet děti jako rukojmí. Ale den ve škole byl jiný. Žáci utužovali kolektiv, pekli perníčky, vyráběli ozdoby. A také si zašli na punč,“ podotkla tamní ředitelka Kateřina Kotasová.

Další zprávy z regionu