Studenti zdravky v létě brigádničí

Místo toho, aby si užívali léto s kamarády u vody a těšili se z volných letních dnů, nastoupila řada žáků Agel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické „do služby“ v nemocnicích a sociálních zařízeních v Moravskoslezském, ale i v Olomouckém kraji.

Veronika je v nemocnici spokojená. Vybrala si tu na Podlesí. Foto: Agel

Více než 50 žáků tak chodilo do práce, a to ve svém oboru. Jedná se zejména o studenty, kteří v září nastoupí do čtvrtého ročníku, nebo studenty vyšší odborné školy. „Jsme velmi rádi, že mají i o letních prázdninách chuť se vzdělávat a prohlubovat svoji praxi. Těší nás jejich aktivita a snaha pomáhat. Víme, že žáci pracují během léta například v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí nebo v Nemocnici Agel Český Těšín, kde to velmi dobře znají. Z minulosti máme zkušenost, že s oblibou vypomáhají také v sociálních zařízeních nebo v domovech pro seniory,“ popsala zástupkyně ředitele školy Alžběta Panáková.

Mezi studenty, kteří se rozhodli pro letní brigádu v nemocnici, patří slečna Veronika. „Začala jsem pracovat v interní příjmové ambulanci na urgentním příjmu. Vždy mě zajímala problematika urgentní péče, která probíhá u pacienta v akutní fázi jeho onemocnění či stavu. Na oddělení mi vyhovuje menší množství administrativních úkonů, provádění pouze základních diagnostických a léčebných procesů, které jsou pro pacienta v tu chvíli nezbytné,“ poukázala studentka. Oceňuje, že skladba pacientů je velmi různorodá, stejně jako obtíže, se kterými přicházejí.

V letních měsících jsou za přítomnost studentů rádi i sami zaměstnanci. V době dovolených jsou totiž pro ně velkým přínosem. Žáci střední školy vykonávají v nemocnicích funkci sanitáře. Nejčastěji pro svou letní praxi volili interní, chirurgické, kardiologické, rehabilitační nebo gynekologicko-porodnické oddělení. Někteří zavítali taky na oddělení klinické biochemie a hematologie, do kardiologické ambulance nebo na ARO. Absolventi maturitních oborů a studenti VOŠZ pak mohou vykonávat funkci ošetřovatele.

Další zprávy z regionu