Svah u kostela v Bukovci ozvláštní Slezský betlém

Pro vytvoření soch, které budou znázorňovat Svatou rodinu v gorolských krojích i další betlémské postavy, se rozhodli bukovečtí zastupitelé. Svah u kostela tak začnou řezbáři postupně doplňovat od podzimu.

Místo, kde vyroste Slezský betlém, se začíná upravovat. Foto: pmj

Prostranství před bukoveckým kostelem prochází úpravou již několik měsíců. Po novém parkovišti a přístupových chodníčcích má nyní na řadu přijít další zvelebení. „Nabízela se nám varianta mít klasický betlém, jak jej známe ze všech obrázků. Měli jsme však i další možnost, a to nechat vytvořit postavy, které by zapadly do našeho gorolského stylu a byly oblečené ve zdejších krojích,“ prozradila starostka Monika Czepczorová.

Návrh Slezského betlému, kde figurují postavy z celého Těšínska, přitom už existuje. Před časem jej vytvořila etnografka Jiřina Králová. „V jejím návrhu je vyobrazena Svatá rodina z Hrčavy, jablunkovský a těšínský pár, svobodná dívka se zapletenými vlasy z Mostů, nevěsta ze Serafinova, děcko z Bukovce a mladý horal s trombitou, který pase ovce,“ poznamenala projektantka Kateřina Černohorská a doplnila, že postavy se liší zejména jednotlivými kroji.

Bukoveckým zastupitelům se ovšem nelíbilo, že by u místního kostela měly být hlavními plastikami postavy ze sousední Hrčavy, a tak původní návrh nechali pozměnit. „V prvé řadě chceme svatou rodinu z Bukovce,“ shodli se političtí zástupci obce a dále pokračovali: „Vzhledem k tomu, že bydlíme u Trojmezí, měli bychom mít některou postavu ze Slovenska a jinou zase z Polska, ať tyto oblasti spíše spojujeme, než rozdělujeme.“

O větší zastoupení místních orodovala také zastupitelka Gabriela Pazderová: „Chtěla bych, abychom na svahu kostela měli zastoupeno více bukoveckých postav a aby z tohoto sousoší byl vidět bukovecký odkaz pro naše děti. My je totiž učíme naše kroje, a pak tam budou všechny jiné, jen ne ty naše. Navíc to může sloužit i turistům, kteří k nám přijedou a tento obraz jim něco vypoví o naší obci.“

Konečné stanovisko zastupitelů Bukovce tak určilo, že v betlému u kostela budou Marie a Josef v gorolském kroji, mladý horal a děcko v bukoveckém oděvu, svobodná dívka z Jaworzynki, nevěsta ze Skalitého a zmiňovaný těšínský a jablunkovský pár. Jednotlivé postavy tam budou přibývat postupně.

Více si můžete přečíst v aktuálním vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu