Třinec ožívá čtenářským festivalem

Celý červen se lidé z Třince a okolí mohou zapojit do vůbec prvního Čtenářského festivalu (ČteFesT).  Čeká na ně spousta akcí, které jsou určeny malým i velkým čtenářům. Začíná se už v neděli 30. května.

Spousta zábavy i dětem. Takový je první ČteFesT v Třinci. Foto: knihovna

Z původně týdenního a několikrát odloženého festivalu se tak stane měsíc trvající svátek všech čtenářů a milovníků kultury. Kromě autorských čtení a setkání se spisovateli nabídne ČteFesT také divadelní představení, vernisáž výstavy, koncert nebo tolik oblíbený Pohádkový les. Hlavními hosty budou spisovatelka Karin Lednická, autor knih pro děti Petr Horáček, oceňovaný autorský pár Ester a Milan Staří nebo kapela Pískomil se vrací.

„Když jsme loni v říjnu s velkým smutkem festival podruhé rušili, řekli jsme si, že hned jak to půjde, tak ho zorganizujeme. Ten čas je právě teď. Díky tomu jsme jednou z prvních velkých kulturních událostí, které se u nás odehrají a v podstatě můžeme říct, že vracíme lidem živou kulturu do života,“ řekla za organizátory Marika Zadembská z Knihovny Třinec.

Pokračovala, že snahou celé knihovnické party je se společně radovat ze čtení, čtenářství a zážitků, kterými nás literatura obohacuje. „Možná i proto jsme z původně týdenního festivalu udělali měsíční, abychom mohli nabídnout co nejbohatší program pro děti, mladé lidi, rodiny, dospěláky, prostě všechny,“ upozornila.

Festival připravuje tým pedagogů a knihovníků, který dohromady spojil Místní akční plán ORP Třinecko II. Díky tomu se jeho podstatná část odehraje také na místních školách, kam dorazí více 20 českých spisovatelek, spisovatelů, ilustrátorů a básníků. Mezi nejvýraznější autory patří Petr Horáček, který se připojí k dětem online až z dalekého Londýna. Účast přislíbil mimo jiné také loňský držitel Magnesie litery David Böhm nebo oceňovaná autorka Petra Dvořáková.

Veřejnost se může těšit na LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem, program věnovaný nobelistce Olze Tokarczuk nebo uvedení detektivní série Trujkunt, kterou napsal jablunkovský Petr Sagitarius.

Třinec se také konečně dočká autorského čtení a setkání s Karin Lednickou, autorkou bestselleru Šikmý kostel. Pro rodiny organizátoři připravili představení Čert a Káča těšínského divadla Bajka a o závěr festivalu se postará kapela Pískomil se vrací.  Do festivalu se knihovníci rozhodli včlenit také tradiční rodinnou akcí Pohádkový les a celý festivalu je součástí oslav 90 let města Třinec. Kompletní program ČteFesTu je možné najít na webových stránkách www.ctefest.cz.

„Počítáme i s tím, že vzhledem k možným opatřením se nedostane na všechny a víme také, že náš festival sledují lidé z různých koutů republiky, proto jsme se rozhodli, že část programu poběží živě online na sociálních sítích festivalu,“ doplnila Marika Zadembská.

Další zprávy z regionu