Uhlí je dost, kupující se ale moc nehrnou

Zima je na krku, avšak v uhelných skladech to poznat není. Zákazníci se k nákupu paliv, kterých je ve skladech regionu dostatek, moc nemají. Důvodem je podle prodejců nezvykle teplé počasí. Navíc některé domácnosti přešly díky kotlíkovým dotacím na ekologický druh vytápění.

Samuel se umí s lopatou a briketami ohánět už v dětství. Foto: tm

Hojně navštěvované uhelné sklady v Bukovecké ulici v Jablunkově mají aktuálně plné. Podle Jany Szotkowské ze společnosti Bereka je poptávka po uhelných produktech ve srovnání s loňským rokem nižší a zásobování naopak lepší, dodavatelé je dovážejí průběžně.

„Zatímco někteří zákazníci si nakoupili uhlí na zimu už v květnu či červnu, jiní to nechávají na později. Mnozí se snaží ušetřit za dopravu a během topné sezony si uhlí kupují průběžně a sami si je odvážejí domů na přívěsných vozících,“ řekla Jana Szotkowská.

Cena metráku briket (100 kg) se pohybuje mezi 900 a 1 100 korunami, ekohrášek stojí kolem 700 korun, kusové uhlí 900 až 1 000 korun a koks, který zlevnil, si zájemci pořídí za 1 350 korun.

„Největší poptávka je po hnědouhelných briketách a ekohrášku pro automatické kotle. Zájem o kusové černé uhlí naopak klesá. Stejně tak o koks, který činí pouze deset procent prodeje. Oproti loňsku ceny mírně klesly, nicméně na úroveň období před dvěma lety se už patrně nedostanou,“ dodala Szotkowská.

Dostatek zásob na zimu mají i v bocanovických uhelných skladech. „Máme spíše stabilní klientelu. Někteří zákazníci se nám díky teplému počasí ozývají až nyní. A to běžně nakupovali už v září,“ pověděl Christian Walach, provozní firmy. Jedním dechem ale dodal, že někteří z klientů s nákupem skončili, protože začali využívat například tepelná čerpadla.

Více se dočtete v dnešním vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu