Úrazy jsou stále častější příčinou zranění u dětí i dospělých. A zatímco v roce 2022 se po takovém poranění léčilo 141 787 pojištěnců ČPZP, loni to bylo již 146 188. Nejčastěji se v obou letech jednalo o vymknutí, podvrtnutí a natažení kloubů a vazů v úrovni kotníku a nohy. Následovalo povrchní poranění hlavy, vymknutí, podvrtnutí a natažení kloubů a vazů kolena a povrchní poranění zápěstí a ruky.
„Úrazy bývají traumatickou, velmi bolestivou a někdy i finančně náročnou záležitostí. Následná poúrazová léčba pacienta a dlouhotrvající rekonvalescence může z prostředků veřejného zdravotního pojištění vyčerpat až miliony korun,“ upozornila mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.
Operace stojí miliony
Například v roce 2023 se přihodil nejnákladnější úraz pojištěnci ve věku 56 let. Utrpěl zlomeninu hrudního obratle a ČPZP za jeho léčení uhradila 5 498 639 korun.
K úrazům nejčastěji dochází během pracovní činnosti, při dopravní nehodě, při volnočasových sportovních aktivitách. Seniorům ve vyšším věku kvůli jejich zhoršenému zraku a snížené pohyblivosti hrozí zlomeniny po pádu.
Střety vozidel s dětskými chodci
Na častější úrazy dětí upozorňují i záchranáři. Během poslední doby se v kraji staly hned tři nehody, k nimž musely vyjíždět jejich posádky, a zraněnými byly právě děti. Například jeli k desetileté dívce, kterou v Třinci-Karpentné srazilo osobní auto.
„S poraněním hlavy ji ošetřovala pozemní lékařská posádka, a to spolu s leteckými záchranáři, kteří ji předali do péče Fakultní nemocnice Ostrava,“ podotkl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.
Upozornil, že během podzimních dní, kdy ubývá denního světla, mohou řidiči děti na ulicích snadněji přehlédnout. Jejich bezpečnost mohou výrazně zvýšit reflexní prvky na oděvu či baťůžku.