Už sto malých pacientů přišlo o mandle šetrným způsobem

Téměř na den se sešla na ORL oddělení Nemocnice Třinec dvě výročí – rok operativy plazmou a kulatý počet odoperovaných dětí. Na Moravě není jiné pracoviště, které by disponovalo tímto přístrojem.

Děti jsou nadšené, mohou totiž jít domů už v den zákroku. Foto: nemocnice

Nemocnici od uvedení přístroje do provozu opustilo v den zákroku zcela v pořádku, jen bez nosní mandle, sto spokojených malých pacientů. Zájem o operační techniku zvanou plazmová koblace, kterou Nemocnice Třinec jako první na Moravě uvedla do praxe, vysoce předčil očekávání. „Ukázalo se, že když máte co nabídnout, pacienti dorazí opravdu zdaleka. Na ORL oddělení k operaci dorazili pacienti nejen například ze Znojma, Břeclavi, ale také z Polska, Slovenska či Irska,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Irena Sikorová Nožková.

Plazmová koblace se využívá při operacích nosních a krčních mandlí, zbytnělé sliznice v dutině nosní nebo při specializovaných zákrocích řešících chrápání. Během výkonu plazma, mající teplotu mezi čtyřiceti až sedmdesáti stupni, naruší operovanou tkáň, která je pak odsáta. Výhodami jsou zejména menší bolestivost, snížené riziko opětovného dorůstání tkáně, v neposlední řadě rychlejší zotavení.  Lékaři si pochvalují menší krvácení během zákroku, což činí výkon mnohem přehlednějším a přesnějším. S přibývající praxí se délka výkonu zkracuje, plně již snese z časového hlediska srovnání s klasickými operačními postupy. Kupříkladu u nosní mandle je to použití kovových nástrojů – ostré kyrety a speciálních štípacích chapáčků.

V České republice za poslední rok přibyla celkem čtyři pracoviště schopné daný výkon provést, jenže všechny jsou situovány blízko Prahy.  Na celé Moravě tak zůstává třinecké ORL oddělení stále jediné. Většímu počtu operací brání nedostatek personálu, především sálových sester. Přesto se v Třinci rozhodli spektrum výkonů prováděných plazmovou koblací rozšířit o odstranění krčních mandlí. „Již tento měsíc odlétá zástupce primáře Ondřej Němeček na stáž do Londýna, kde se bude pod vedením britských lékařů v dané technice zdokonalovat. Londýnští specialisté mají jedny z největších souborů pacientů na světě s naprostým minimem komplikací,“ prozradila mluvčí.

Kromě plazmové koblace mají lékaři k dispozici i harmonický (ultrazvukový) skalpel, jehož velikou výhodou je stavění krvácení během řezu, je to výjimečný pomocník při operacích štítných žláz. „Pracujeme s přístrojem pro radiofrekvenčně indukovanou termoterapii, který se velmi osvědčil při řešení zhoršené průchodnosti nosní nebo chrápání, pacienti se mnohem rychleji zhojí. Při operacích vedlejších dutin nosních, nosních polypů, máme k dispozici špičkový, pro ORL chirurgii určený, shaver, který zákrok dokáže ve zkušených rukou značně urychlit,“ vysvětlil Mieczysław Szwarc, primář ORL oddělení Nemocnice Třinec.

„Poslední dobou se množí názory, že medicína mimo fakultní nemocnice v České republice upadá. Budiž tato dobrá zpráva nejen dokladem, že tomu tak v Nemocnici Třinec není, ale také důkazem, že i v podmínkách nemocnic spadajících pod kraj se dělá špičková medicína uvádějící nejmodernější trendy přímo do praxe,“ zdůraznila mluvčí a dodala: „Z toho pak těží nejen pacienti v širokém okolí, ale i lékaři, jejichž erudice stoupá.“

Další zprávy z regionu