V Dolní Lomné vzkřísí starý vodojem

Chatařský boom v době nouzového stavu se v Dolní Lomné projevil ve spotřebě vody. Zdejší zdroje jsou běžně dostatečné, ale obec je chce posílit zejména s ohledem na víkendy a prázdniny, kdy se ve spotřebě vody odráží množství chatařů a turistů v rekreačních zařízeních a restauracích. Ve hře je proto opětovné zprovoznění starého vodojemu Řeka.

Ilustrační foto: ab

Dolní Lomná má dva zdroje povrchové vody, což je Křínov a Jestřábí, navíc mají k dispozici studny v lokalitách Ondráše a Novina. Z Noviny je vodou zásobována nejen lokalita Závodí, ale i část Bocanovic. Obecní vodní zdroje jsou mezi sebou propojené. „Toho využíváme například při těžbě dřeva. Když se poblíž některého zdroje těží a těžaři nás o těžbě včas uvědomí, využijeme jiný vodní zdroj, aby voda byla čistá,“ vysvětlila starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová.

K těmto vodním zdrojům se ještě musí přičíst pět vrtů na odběr podzemní vody, a přesto obec musí řešit posílení zásobování pitnou vodou. „V období vypuknutí koronavirové pandemie chataři v obavě z nákazy doslova prchali z měst a nouzový stav trávili na chatách. Spotřeba vody proto strmě stoupla,“ řekla starostka, podle které je v obci 303 chat. Nejvíce jich je napojeno na zdroj Křínov. Zde je běžná denní spotřeba 70 metrů krychlových, ale v době koronaviru se pohybuje o víkendu až na 270. Situace se opakovala o týden později, což zde nepamatují. Situaci se podařilo zvládnout, přesto chtějí mít v obci v tomto směru větší klid.

V Dolní Lomné je stále vodovodní řad, který se stavěl v 70. letech minulého století. Postupem času byl vyřazen z provozu, protože ho nebylo zapotřebí. „V současné době ale chceme mít pro podobné případy větší zásobu vody. Plánujeme tento zdroj znovu zprovoznit,“ nastínila Pavlinová, podle které obec s pomocí pamětníků zmapovala současný stav tohoto zařízení.

Více se dočtete v aktuálním vydání Třineckého hutníku.

Další zprávy z regionu